ОПЕК: Производството на петрол е спаднало с над 30% от началото на войната в Иран
Добивът на нефт измежду страните-членки на ОПЕК е отбелязал още по-голям спад през април и е намалял с над 30% от началото на войната в Иран, заяви организацията в най-новия си месечен отчет, оповестен в сряда.
ОПЕК също по този начин намалява прогнозата си за растежа на търсенето за 2026 година до към 1,2 милиона барела дневно, по отношение на предходните към 1,4 милиона.
Световното търсене е лимитирано, защото доставките от Персийския залив са дейно прекратени от блокадата на Иран над Ормузкия пролив, отбелязва CNBC.
Производството на ОПЕК спада с 1,7 милиона барела дневно през април, откакто през март се срина със 7,9 милиона барела дневно. Общо е спаднало с над 30%, или 9,7 милиона барела дневно, по време на войната.
Междувременно международните ресурси от нефт се изчерпват с рекордна скорост заради възходящата загуба на доставки вследствие на затварянето на Ормузкия пролив, предизвести Международната енергийна организация в най-новия си месечен отчет, оповестен в сряда.
Общата кумулативна загуба на доставки от производители в Персийския залив надвишава 1 милиард барела, като над 14 милиона са прекратени заради затварянето на протока.
В отчета се отбелязва, че международното предложение на нефт е намаляло с още 1,8 милиона барела дневно през април, като общите загуби доближават 12,8 млн. барела дневно от началото на войната в Иран на 28 февруари.
Авторите на отчета означават по-нататъшно стесняване на търсенето вследствие на войната, като предвиждат спад от 420 хиляди барела дневно до края на 2026 година на годишна база до 104 милиона барела дневно.
„ Петрохимическият и авиационният бранш са най-засегнати сега, само че по-високите цени, по-слабата икономическа среда и ограниченията за спестовност на търсенето ще оказват все по-голямо въздействие върху потреблението на гориво “, декларират от МАЕ.
Morgan Stanley предвижда, че пазарът ще загуби още един милиард барела през 2026 година заради времето, належащо за рестартиране на нефтените залежи, ремонт на рафинериите и препозициониране на танкерния флот.
„ Говорим за най-голямото спиране на доставките на нефт в историята на петролния пазар и това не е нито пресилване, нито противоречиво “, декларира Мартийн Ратс, пълководец по суровините в Morgan Stanley.
Изпълнителният шеф на Saudi Aramco Амин Насър и шефът на Международната енергийна организация Фатих Бирол описаха спирането на доставките по същия метод.
В отговор се освобождават търговски и държавни ресурси, с цел да се компенсират част от загубите.
ОПЕК+ се споразумя за нарастване на производството на нефт с 188 000 барела дневно, заяви картелът на 3 май, като продължава да усилва производството на първото съвещание след отдръпването на основния си член – ОАЕ.
Групата от седем огромни производители на нефт разгласи, че ще усили производството през юни с малко по-малко от нарастването през май, което беше 206 000 барела дневно. Цифрата от неделя не включва каузи на Обединените арабски емирства, които публично напуснаха ОПЕК на 1 май. Седемте страни са Саудитска Арабия, Русия, Ирак, Кувейт, Казахстан, Алжир и Оман.
ОПЕК също по този начин намалява прогнозата си за растежа на търсенето за 2026 година до към 1,2 милиона барела дневно, по отношение на предходните към 1,4 милиона.
Световното търсене е лимитирано, защото доставките от Персийския залив са дейно прекратени от блокадата на Иран над Ормузкия пролив, отбелязва CNBC.
Производството на ОПЕК спада с 1,7 милиона барела дневно през април, откакто през март се срина със 7,9 милиона барела дневно. Общо е спаднало с над 30%, или 9,7 милиона барела дневно, по време на войната.
Междувременно международните ресурси от нефт се изчерпват с рекордна скорост заради възходящата загуба на доставки вследствие на затварянето на Ормузкия пролив, предизвести Международната енергийна организация в най-новия си месечен отчет, оповестен в сряда.
Общата кумулативна загуба на доставки от производители в Персийския залив надвишава 1 милиард барела, като над 14 милиона са прекратени заради затварянето на протока.
В отчета се отбелязва, че международното предложение на нефт е намаляло с още 1,8 милиона барела дневно през април, като общите загуби доближават 12,8 млн. барела дневно от началото на войната в Иран на 28 февруари.
Авторите на отчета означават по-нататъшно стесняване на търсенето вследствие на войната, като предвиждат спад от 420 хиляди барела дневно до края на 2026 година на годишна база до 104 милиона барела дневно.
„ Петрохимическият и авиационният бранш са най-засегнати сега, само че по-високите цени, по-слабата икономическа среда и ограниченията за спестовност на търсенето ще оказват все по-голямо въздействие върху потреблението на гориво “, декларират от МАЕ.
Morgan Stanley предвижда, че пазарът ще загуби още един милиард барела през 2026 година заради времето, належащо за рестартиране на нефтените залежи, ремонт на рафинериите и препозициониране на танкерния флот.
„ Говорим за най-голямото спиране на доставките на нефт в историята на петролния пазар и това не е нито пресилване, нито противоречиво “, декларира Мартийн Ратс, пълководец по суровините в Morgan Stanley.
Изпълнителният шеф на Saudi Aramco Амин Насър и шефът на Международната енергийна организация Фатих Бирол описаха спирането на доставките по същия метод.
В отговор се освобождават търговски и държавни ресурси, с цел да се компенсират част от загубите.
ОПЕК+ се споразумя за нарастване на производството на нефт с 188 000 барела дневно, заяви картелът на 3 май, като продължава да усилва производството на първото съвещание след отдръпването на основния си член – ОАЕ.
Групата от седем огромни производители на нефт разгласи, че ще усили производството през юни с малко по-малко от нарастването през май, което беше 206 000 барела дневно. Цифрата от неделя не включва каузи на Обединените арабски емирства, които публично напуснаха ОПЕК на 1 май. Седемте страни са Саудитска Арабия, Русия, Ирак, Кувейт, Казахстан, Алжир и Оман.
Източник: profit.bg
КОМЕНТАРИ




