До три години затвор за всеки, който произвежда или предлага

...
До три години затвор за всеки, който произвежда или предлага
Коментари Харесай

„ВОЛЯ“: Да се криминализира нелегалният внос на забранени продукти за растителна защита

До три години затвор за всеки, който създава или предлага артикули за растителна отбрана и препарати за стерилизация и дезинсекция и с това изложи на заплаха живота и здравето на другиго. Тази смяна в Наказателния кодекс внесе през днешния ден парламентарната група на „ ВОЛЯ- Българските Родолюбци “.
От една до три години затвор и санкция до пет хиляди лв. пък се плануват за всеки, който употребява неразрешени артикули за растителна отбрана, препарати за стерилизация и дезинсекция.
„ През последните години специалистите регистрират внезапно увеличение на незаконната търговия със неразрешени артикули и препарати за растителна отбрана. Зачестиха случаите на натровени деца, на измрели пчели, на инфектирани с токсини почви, растения... Всичко това е вследствие на потреблението на неразрешени артикули за растителна отбрана, препарати за стерилизация и дезинсекция. Те се внасят и се търгуват нелегално у нас и са рискови за живота. Ние от ВОЛЯ сме единствените, които сме поредни в грижата си за здравето и живота на българина. Не инцидентно сме партията с най-активна обществена политика за децата и фамилията. Затова, за нас, е безусловно неприемливо да се подлага на риск тяхното здраве и живот “, изясни Полина Цанкова, вносител на измененията в Наказателен кодекс. Според нея като се вкара наказателна отговорност за лицата, които създават, оферират, употребяват или позволен потреблението на неразрешени артикули, ще се лимитират евентуално рискови за живота артикули.
„ Тяхното потребление оказва директно въздействие върху здравето и околната среда, защото не са подложени на нито един от строгите проби за сигурност и надзор и е допустимо да съдържат непознати и неизпитани токсични примеси и съставки. Зачестилата им приложимост може да докара до замърсяване на почвата и водите, може да окаже влияние върху водните организми, а замърсяването на почвата да бъде пагубно за идващите култури. Търговията с неразрешени артикули и препарати излага на заплаха здравето на фермерите и жителите, вреди на околната среда и нанася вреди върху стопанската система и репутацията на цялата растителнозащитна промишленост. Нелегалната търговия на рискови и неразрешени артикули за растителна отбрана, препарати за стерилизация и дезинсекция доста ощетява страната и нейните данъкоплатци, като част от загубите идват от неплатени за незаконните артикули налози “, написа ВОЛЯ в претекстовете на предлагането.
 
Източник: actualno.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР