До края на 2023 г. Министерството на иновациите и растежа

...
До края на 2023 г. Министерството на иновациите и растежа
Коментари Харесай

МИР инвестира близо 500 млн. лв. в общи проекти на учени и бизнес до края на 2023 г.

До края на 2023 година Министерството на нововъведенията и растежа (МИР) ще влага близо 500 млн. лева в основаване на повече благоприятни условия за общи планове сред бизнеса и научно-изследователските организации и инфраструктури в страната. Средствата са обезпечени по новата за България Програма „ Научни проучвания, нововъведения и цифровизация за умна промяна " (ПНИИДИТ) и бяха одобрени през днешния ден от Комитета й за наблюдаване.

С 336 млн. лева от общия запас ще бъдат подкрепени Центровете за върхови достижения и Центровете за подготвеност, построени по Оперативна стратегия „ Наука и обучение за образован напредък " 2014-2020 година Паралелно ще се подкрепи развиването и на още два обекта от Национална пътна карта за научна инфраструктура или техни обединявания, както и Лабораторния комплекс към научно-технологичен парк „ София Тех Парк ". Тази активност ще се извършва от ИА „ Програма за обучение " в качеството й на междинно звено по ПНИИДИТ.

МИР ще започва две процедури за създаване на национална мрежа от 12 цифрови и иновационни хъбове. Мерките ще бъдат на обща стойност 67 млн. лева Новите звена ще подкрепят връзката сред компании от разнообразни браншове и райони и най-близките профилирани научно-изследователски организации. Ще дават и характерни услуги като проби на нови технологии и артикули на микро-, дребни и междинни предприятия (МСП) гратис или на цени под пазарните.

Други 16 млн. лева ще бъдат вложени в основаване на първата за България атомна котловина в Стара Загора. Инициативата ще се осъществя с пари по Програмата, с финансовата поддръжката на взаимното европейско партньорство „ Чист водород " и с частни вложения. Изграждането на атомна котловина е основно и ще даде необятен набор от приложения за възстановяване качеството на живот на жителите посредством понижаване на въглеродните излъчвания и за отбрана на бизнес модел, при който зеленият водород има конкурентна цена като енергоносител. Изпълнението на плана ще нарежда страната ни на европейската и международна карта на водородните технологии и ще помогне за реализирането на огромни капиталови планове.

Комитетът за наблюдаване на ПНИИДИТ утвърди и друга процедура за 1,2 млн. лева за развиване на платформа за съдействие сред висшите учебни заведения, научно-изследователските организации и бизнеса. За задачата ще бъдат надградени регистрите на Националния център за информация и документи (НАЦИД) към Министерството на образованието и науката. Системата ще дава данни в класифициран и публичен тип за експертизата, услугите и инфраструктурата на участващите в самодейността научни инфраструктури, както и за сполучливо осъществените партньорства по Програмата. Предвидена е и опция за свободен достъп до постигнатите научни резултати. В платформата МСП ще могат да открият подобаващите експерти, услуги и уреди за осъществяване на високотехнологични научни проучвания и осъществяване на иновационните им планове, както и за приемане на високоспециализирани услуги.

Ще бъдат осъществени и действия за близо 65 млн. лева за създаване на стратегическа рамка за ръководство и оперативна съгласуемост на данните и на другите съставни елементи на националната система за киберсигурност. Те ще бъдат изпълнявани от Министерството на електронното ръководство, което също е междинно звено по Програмата за научни проучвания, нововъведения и цифровизация.

Припомняме, че общият бюджет на ПНИИДИТ за сегашния програмен интервал до 2027 година е 2,14 милиарда лева

Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР