До гласуването на вота на недоверие ще върви алъш-веришът, резултатът

...
До гласуването на вота на недоверие ще върви алъш-веришът, резултатът
Коментари Харесай

Доц. Стойчо Стойчев: Измекярството се рекламира като висша форма на отговорност към Родината

До гласуването на вота на съмнение ще върви алъш-веришът, резултатът може да бъде всевъзможен, счита политологът
Според доцент Стойчо Стойчев има връзка сред внасянето на вота на съмнение към държавното управление на Кирил Петков от страна на ГЕРБ-СДС и напускането от Има Такъв Народ на ръководещата коалиция.

„ Разбира се, че има връзка. Най-малкото вотът е импортиран по тематики, по които Кирил Петков и Асен Василев са били и служебни министри и се допуска, че те имат специализация. А вотът е директно обвиняване към тях за непросветеност, даже умишлена непросветеност, която поражда големи благоприятни условия за корупция и разхищение на обществени средства. Вотът е обмислен и не е инцидентен. След като Има Такъв Народ напусна държавното управление, една от първите реакции на ГЕРБ бе, че ръководещите би трябвало да изискат избор на доверие в тази обстановка. В това би имало политическа логичност, в случай че от „ Продължаваме промяната “ се отнасяха институционално към ръководството. Но те от дълго време показват, че имат по-скоро инструментално отношение към институциите и към ръководството и не биха се подложили на сходен линч, какъвто направи Филип Димитров преди време с избор на доверие, който да не мине. Беше неуместно Петков и Василев да отидат на подобен вид и отлагайки във времето по кое време ще се гласоподават оставките на старите и избора на новите министри, те демонстрираха, че по никакъв начин не бързат. Не имам вяра да имат някакви угризения за това с години да влачат този развой. Така че вотът на съмнение може да се пояснява и като един тип спешаване на ръководещите да подложат на гласоподаване тези оставки и да се види на какво могат да разчитат. Защото в противоположен случай им се оставя един огромен прозорец на комфорт, в който Кирил Петков да съблазнява още и още депутати отсам и оттова да го поддържат “, съобщи Стойчо Стойчев пред „ “.

Той разяснява и яростните опити на „ Продължаваме Промяната “ за привличане на депутати, които да поддържат болшинството.

„ Тези неща ги е имало постоянно през годините, само че сякаш до момента са били някак си срамни. Политическото прегрешение и прелитането от партия в партия без значение дали за постове, пари или нещо друго се случваше без доста гласност. А в този момент това измекярство и прегрешение се популяризира като надали не висша форма на отговорност към Родината, като огромно мъжество. Сигурно всички революционери се обръщат в гроба си, в случай че схванат по какъв начин Кирил Петков съпоставя ренегатите с тях.

На въпрос магическо число ли е 12 за ренегатите на фона на това, че в този момент се търсят 12 депутати, които да крепят болшинството, а преди време 12 бяха сините депутати, които помогнаха на Българска социалистическа партия и Движение за права и свободи да смъкват Филип Димитров, 12 се отделиха от ОДС през 2000 година, отпред с Христо Бисеров и Йордан Цонев в опит да смъкват Иван Костов, Стойчо Стойчев отговори по този начин:

„ Библейските цифри по тази причина са древен, тъй като носят символика и стават мит. Винаги нещо се върти към тях. Не знам дали в съответния случай би трябвало да търсим някакъв промисъл, само че има и подобен филм дори - „ Мръсната дузина “. На Кирил Петков не му трябват 12 депутати, може и с по-малко да мине. Не е належащо да го назовава държавно управление на малцинството - това е част от легендата, която този човек си построява за ръководството и на какво се крепи то. Ще му измисли някакво лице за пред света, което да оправдава съществуването на това ръководство. Но на всички към този момент е ясно - и на бабите на село, и на пуйките в Банкя, и на магаретата във Вердикал - че на това ръководство сега единствената му цел е да се задържи оптимално дълго, с цел да бъдат те министри и депутати, и нищо друго не е в главите им. Ако до предходната седмица бе мъчно да се ръководи една такава парцелирана коалиция, в този момент става още по-трудно, камо ли пък да се вършат промени, за които би трябвало някакъв тип единодушие и болшинство. А в случай че се пледира за това и към опозицията - то не става с „ Който е съзнателен, да пристигна при мен “. Това не е отправяне на политическо обръщение към опозицията, това е лукавство, а с лукавство никой не е останал в историята. С коварство и с троянски коне може да се завоюват някои борби, само че стратегически това не може да служи на добра идея. А идеята на Кирил Петков и идеята на България са две разнообразни неща “.

Засега чисто аритметически вотът на съмнение може да се окаже първият сполучлив в демократичната ни история, защото съотношението на силите е 126 на 114 в интерес на опозицията, в случай че се прибавят и 20-те гласа от Има Такъв Народ. Попитан допустимо ли е някоя партия да се направи на разсеяна, да не влезе, да не се записва и прочие трикове политологът съобщи следното:

„ Всякакви разновидности са вероятни досега, в който се организира самото гласоподаване. В оставащото до тогава време ще върви алъш-веришът, някои могат да се „ осъзнаят “, освен Кирил Петков ще приказва с депутати, и Слави Трифонов ще приказва. Резултатът може да бъде всевъзможен. Но в случай че се ограничим единствено до това, което знаем сега плюс възможните изгоди и изгоди, примерно партията на Костадин Костадинов няма сметка от сходен избор. За тях е добре те да не престават да бъдат съпротива в слаб парламент със едва държавно управление. На тях ще бъде извънредно комфортно да го бият от ляво и от дясно и това ще помпа рейтинга на Костадинов, той ще продължава да споделя - вижте хората на американците какви са отрепки. Следователно би трябвало да намерим други хора и кои са те - ами ние “.

По отношение битката на Кирил Петков с мафията Стойчо Стойчев уточни:

„ Доскоро упрекваха ГЕРБ и Движение за права и свободи, че са мафията, която е превзела страната. А в този момент упрекват ръководещите, че те са мафия, която се пробва да завладее страната. Значи в този момент другата мафия е превзела страната, само че тя е положителната. Битката с мафията е извънредно смехотворна. Ако някой мафиот слуша Кирил Петков, несъмнено си умира от смях. Ще се посмее и ще отмине. Като слуша Кирил Петков по какъв начин се бори с мафията всеки ден по малкия екран, дори и във водевилите го няма това. И каква му е битката с мафията? Да реалокира Бойко Рашков в КПКОНПИ... Защото президентът е завардил всички служби и в този момент ние желаеме да си имаме наша. Пък и ще бъде гаранция за самия Рашков, че КПКОНПИ няма да го пита от кое място е имуществото му. Няма член по Наказателен кодекс, по който Рашков да пита себе си от кое място са парцелите, с които разполага “.

Политологът изрази своето мнение и за предателите в политиката през днешния ден.

„ На този, дето му викат „ Гела “ философията не му е най-силната страна, без значение от това какъв популярен юрист е. Явно при него спортното е доста по-силно от другото и тая работа „ вие, дето останахте при Слави сте предатели “ не знам на кого я продава, само че не биха я кълвали дори пуяците в Банкя. Това са толкоз обикновени умосъчетания и хрумотевини, че не знам кой ще се върже на тази дивотия, даже твърдото ядро в Политическа партия, които се радват, че има такива ренегати. Колкото повече този човек се изяснява, че не е изменник, толкоз по-жалък става и толкоз повече ще откаже някой да го последва. А той даже желае да е вътрешен министър и тази работа с Бойко Рашков му се коства прелестна.

Доц. Стойчев позволява разновидността да има ново държавно управление в този парламент.

„ Варианти за нов кабинет в този парламент има, по-скоро ми се коства, че той ще бъде с някаква формула за единение и ще бъде подсилен от депутати от разнообразни партии. Но не ми се коства резонно какъвто и да било формат да включва „ Възраждане “. Това ще е нелогично и неестествено, и за Движение за права и свободи и ГЕРБ няма да е окей с тях, да не приказваме за в този момент ръководещата коалиция да прави нещо с „ Възраждане “. Войната в Украйна е доста огромен вододел, който изключва „ Възраждане “. Те могат да вземат участие с кворум или нещо друго, само че не и непосредствено. Не е ясно тези, които се махнаха от Има Такъв Народ, ще поддържат ли Петков или ще вършат нещо друго. Всеки самостоятелен народен представител може да има лични ангажименти с някого и те ще осъзнаят това, щом станаха свободни електрони. А дали едно ново държавно управление ще бъде по-близо до ГЕРБ или до Политическа партия - не мога да кажа занапред. Всичко е допустимо - даже и ГЕРБ да поддържа Политическа партия - всичко е на масата за договаряния. Позицията на ГЕРБ се ускори неимоверно доста, само че да не забравяме, че тяхната първа и най-важна задача не е да завоюват предварителните избори, а да имат с кого да ръководят, да излязат от изолацията, в която се намират сега, да не им бъде Движение за права и свободи единственият вероятен сътрудник. Не споделям, че е неприятно да има такава коалиция, само че имиджово, обществено, е страшна стигма да си комплициран в един кюп с Движение за права и свободи. Това звучи извънредно и за политиците, и за гласоподавателите... “.

Той уточни, че точно партньорството на Българска социалистическа партия с Движение за права и свободи дотам е отслабило и обезкървило социалистите, че поддръжниците им през годините са се наляли при Румен Радев и са дали своят вот за „ Продължаваме Промяната “ без да се замислят какво вършат.

„ Дълги години тях ги тормозеше освен слабостта в водачеството на Българска социалистическа партия, само че и несъразмерната взаимозависимост от Движение за права и свободи и това, че нямаше опция
Източник: tribune.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР