До две-три седмици от засичането на новия вариант Омикрон у

...
До две-три седмици от засичането на новия вариант Омикрон у
Коментари Харесай

Очаква се Омикрон бързо да измести Делта варианта на COVID-19

До две-три седмици от засичането на новия вид Омикрон у нас, той към този момент може да господства изцяло - това е прогнозата на Националния център по заразни и паразитни заболявания. Учените са открили, че той е пет пъти по-заразен от истинския вирус. Омикрон към момента не е засечен у нас, само че всички съмнителни проби ще се ревизират.

Засега е ясно, че вирусът е доста по-заразен от истинския вид и точно по тази причина специалистите чакат той да се популяризира извънредно бързо.

" Изследваме всяка проба, която ни пратят, нека да не се падне омикрон ", споделя биологът доктор Деян Дончев.

Вероятността обаче това да се случи напълно скоро е огромна. Освен това учените чакат за рекордно време Омикрон да измести съвсем изцяло делта разновидността.

" Между две и четири седмици, зависи какъв брой всеобщо влезе и по тази причина ще се включим, да хванем още първите случаи ", изясни проф. Ива Христова - шеф на Национален център по заразни и паразитни заболявания.

Още в петък е изпратено писмо до лабораториите в страната да изпращат всички съмнителни проби в центъра, с цел да бъдат секвенирани. Доцент Иван Иванов е вирусологът, който откри делта разновидността у нас.

" При състояние, че секвенираме 600-700 проби на седмица и броят на позитивните случаи е сред 5 и 20 000 на седмица, то Омикрон бихме го хванали още в самото начало - преди да доближи 2 % разпространяване ", сподели доц.Иванов.

Над 30 разновидности са открити до този миг единствено в S гена при Омикрон. Затова се чака тестванията да дават негативни резултати съответно за този ген и по този начин той да бъде разделен от делтата.

" Ще бъде лимитирано, че има нещо подозрително в S гена, поради което дава негативен резултат ", изясни проф. Ива Христова.

На този стадий данните демонстрират, че при Омикрон има нараснал риск за повторна зараза с ковид спрямо другите разновидности. При възможна пета вълна, поради ниския % имунизирани страната ни може да бъде съществено наранена.

До две седмици се чака да стане ясно какъв брой ефикасни ще бъдат имунизациите и против разновидността Омикрон.



Фармацевтичните компании към този момент работят по въпроса, само че възможната потребност от напълно нова ваксина ще ни върне в изходна позиция, счита епидемиологът Христиана Бацелова. Според нея на този стадий поради превъзходството на Делта у нас хората не би трябвало да отсрочват имунизация.

" Категорично има смисъл от бустерната доза. Моята рекомендация е хората, при които са минали 180 дни от втората доза, въобще да не чакат и да не си вършат тест за антитела, а да се имунизират ", съобщи тя.

Очаква се здравното министерство да внесе флакони с ваксини за децата сред 5 и 12 години. Европейската организация по медикаментите позволи ваксинирането и на тази възрастова група.

" Детските флакони са по-различни поради дозирането. Те ще бъдат и с по-различен цвят на капачката, с цел да може това да ги отличава от тези за деца над 12 години ", сподели доктор Бацелова.

В момента у нас имунизираните деца сред 12 и 17 години са към 10 000. Според доктор Бацелова обаче този брой е дребен.

" Оставим ли децата неимунизирани, ние ги обричаме на заразяване. Освен това децата построяват доста по-бързо имунитет от възрастните ", добави епидемиологът.

Все още е рано да се каже дали новият вид Омикрон ще господства над Делта, има обаче такива опасения.
Източник: bnt.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР