До 12 октомври избирателите с трайни увреждания могат да заявят

...
До 12 октомври избирателите с трайни увреждания могат да заявят
Коментари Харесай

До 12 октомври избирателите с трайни увреждания могат да заявят желанието си да гласуват с мобилна урна

До 12 октомври гласоподавателите с трайни увреждания могат да заявят желанието си да гласоподават с мобилна урна. Така няма да им се наложи да се придвижват до изборните секции. 26 дни преди предварителния избор Централната изборна комисия (ЦИК) сподели хартиената бюлетина и машината за гласоподаване, които ще се употребяват през октомври. От ЦИК обявиха, че се надяват след многото избори през последните три години, хората към този момент да се научили по какъв начин се употребяват устройствата.

Тази към този момент изтича срокът, в който се назначават членовете на секционните изборни комисии, разгласи представителят на ЦИК Росица Матева. Комисията приканва участниците в секциите да не бързат с попълването на протоколите след края на изборния ден, тъй като по този начин се позволяват неточности, коитозабавят всички.

“Протоколът е същият какъвто имахме през последните три години - запазихме го подобен, тъй като смятахме, че няма накъде да бъде опростяван ”, уточни Матева
 До 12 октомври гласоподавателите с трайни увреждания могат да заявят желанието си да гласоподават с мобилна урна Снимка: Росица Матева/ Българска телеграфна агенция
Страната ни продължава да приема и заявки за гласоподаване от чужбина и към 13:30 ч. са подадени 28 000.

А откакто предходната седмица подреди партиите, за които можем да гласуваме, през днешния ден ЦИК сподели варинатите, скоитода дадем своя избор.Те са добре известни - хартиена бюлетина и машина за гласоподаване, като двата разновидността са идентични.

“Както за 10 път последните три години ще се гласоподава с машини, уповавам се, че гласоподавателите към този момент знаят по какъв начин се гласоподава с машини ", изясни Матева.
 До 12 октомври гласоподавателите с трайни увреждания могат да заявят желанието си да гласоподават с мобилна урна Снимка: Росица Матева/ Българска телеграфна агенция
Екранът на машината за гласоподаване е по-малък от хартиената бюлетина и не побира в един прозорец цялата бюлетина. Затова гласоподавателите ще могат да прелистват и да избират всред няколко електронни страници.
Източник: darik.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР