Днес започва Страстната седмица (седмицата на страданията). Това е последната

...
Днес започва Страстната седмица (седмицата на страданията). Това е последната
Коментари Харесай

Днес празнуват всички победители, спазват се строги обичаи

Днес стартира Страстната седмица (седмицата на страданията). Това е последната седмица от живота на Исус Христос и е наречена Страстна седмица, защото на славянски думата " пристрастеност " значи страдалчество.

Затова седмицата е отдадена на възпоменанието на последните дни от земния живот на Спасителя - на неговите премеждия, кръстна гибел и заравяне.

Всяка година православните християни чакат със примирение Страстната седмица, с цел да захранят вярата си, да укрепят мира и да защитят единството. Според православния календар всеки ден от тази седмица е Велик.

През тази седмица Спасителят изкупва човешките грехове посредством жертва - в страдалчество, болежка и обич, и го демонстрира посредством възкресение.

Всички служби през Страстната седмица се отличават с изключително дълбоки религиозни прекарвания за православните християни. В богослуженията през тази седмица се възпроизвежда историята на страданията на Исус Христос, както и неговите последни директиви.

Според църквата последните дни от Великия пост са време да изпитаме себе си, да се замислим какво сме научили от Исус Христос и до каква степен сме се доближили към идеала, който въплъщава той.

Във Велики понеделник и в идващите два дни от Страстната седмица по остарял бит се почистват дома, двора и градината. Както при множеството обичаи, и тук огромното великденско разчистване е обред за здраве и прогонване на злото.

В понеделника след Цветница е първият ден на Страстната седмица. Всеки един ден от нея е белязан от събитие, което е част от Христовите премеждия и от пътя към Голгота, разпъването на кръста и Възкресението. Затова са наречени велики.

Според библейския роман на този ден Исус отишъл на поклонение в Йерусалимския храм – светинята на всички евреи. На площада и в предверието на храма заварил сергии и огромна шум, кавги и олелия.

За да влязат в храма, всички евреи трябвало да си платят, и то не със свои, а с храмови пари. Това било една от аргументите пред храма да има дълги маси, отрупани с храмови и елементарни монети.

Търговците на жертвени животни пък идвали пред храма дружно с кравите, овцете и гълъбите. Площадът се превръщал в пазар, в същинско пазарище пред вратите на божията обител.

Щом Исус видял тълпящите се хора и чул цялата тази олелия, останал надълбоко наскърбен. Разгневен, той събрал от земята въжета и направил от тях бичове, с които разгонил всички търговци и животни.

Преобърнал масите с парите, а на продавачите на гълъби споделил: " Вземайте клетките си и се махайте! Как посмяхте да превърнете дома на моя Баща в пазарен площад! ".

Това е една от аргументите фарисеите да се настроят против него и в следствие да изискат наказването му. Управниците на еврейския народ по това време завиждали и се страхували от проповедите на Исус, застрашаващи тяхната власт и благосъстояние.

В понеделник след Цветница имен ден честват Виктор и Виктория.

Виктор бил боец по време на ръководството на Марк Аврелий. За да се ревизира предаността им към страната и ръководещите, войните били задължени да предадат в жертва животно на идолите. Виктор бил християнин и отказал, с което бил наказан на мъчения и тествания.

Вярата му му помогнала да премине незасегнат през всичко, даже победил изтъкнат вълшебник и го принудил да стане християнин. Присъстващите по това време ослепени бойци прогледнали.

Виктор бил обезглавен през II век в Дамаск.

Имен ден честват Виктор, Виктория, което идва от латинското victori и значи победа.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР