Ракета Фолкън 9 с кораб Драгън излетя успешно!
Днес в 11:47 часа българско време от Кейп Канаверал излетя галактическа ракета “Фолкън 9 ”. След сполучлив полет на ракетата галактическият транспортен съд “Драгън ” бе изведен в плануванаъа орбита. По-късно наземният екип получи удостоверение, че слънчевите му панели са се разгърнали сполучливо.
По време на днешния полет имаше и значим тест, който беше единствено отчасти сполучлив. Компанията-разработчик СпейсЕкс искаше да ревизира дали е допустимо да върне назад на Земята първата степен на ракетата откакто тя завърши полета. Степента трябваше да кацне върху специфична платформа, ситуирана в океана.
По предварителни данни първата степен на “Фолкън 9 ” е съумяла да доближи до платформата сполучливо. Но за жалост кацането е било твърдо. Самата платформа не е получила основни увреждания поради твърдото кацане, единствено част от оборудването ще би трябвало да бъде сменена.
Времето е било мъгливо, което значи, че няма хубави фотоси на този тест. Екипът ще би трябвало да разчита на разбора на телеметрични данни и на остатъците от ракетата, които са оживели от кацането.
Целта на СпейсЕкс е да се реализира възвращаемост на галактическите ракети. За голямо страдание в международен мащаб ракетите са за еднократна приложимост. Всяка ракета лети единствено един път, след което обособените степени се изхвърлят. Това е главната причина, заради която галактическите полети са толкоз скъпи, недостъпни за елементарния човек, и една от аргументите, заради които не сме усвоили към момента другите планети от Слънчевата система с пилотирани кораби.
Ако СпейсЕкс успее, ракетите ще се презареждат след кацането си и ще летят неведнъж, сходно на самолетите. Това ще докара до същинска гражданска война в космонавтиката.
Затова днешният тест бе значим.
Основната цел на днешния полет обаче е изпълнена. Космическият транспортен съд “Драгън ” е в орбита и ще достави потребен товар за астронавтите, които живеят на “Международната галактическа станция ”, в това число научна екипировка. Сред новодоставените уреди е и CAST-лазерна система за премерване на замърсители в земната атмосфера.
Корабът ще остане в орбита към един месец, след което ще кацне на Земята на 10 февруари.