Руска ракета Союз-2.1б ще изведе в космоса 34 интернет спътника от групировката УанУеб през този месец
Днес Роскосмос оповести, че ракетата-носител “Союз-2.1б ” с ускорителния блок “Фрегат-М ” е към този момент на стартовата площадка, а полетът на 7-ми февруари ще е реалност късно през нощта в 02:42 ч. българско време.
Ракетата “Союз-2.1б ”, която ще изведе в орбита 34-те спътника на УанУеб, по време на извозването ѝ към стартовата площадка. Снимка: Роскосмос
Въвличането на Русия като сътрудник на УанУеб по изстрелването мина през комплицирани и обтегнати договаряния. От една страна УанУеб няма огромен избор. Че с какви други ракети английската компания ще може да изстреля спътниците си? Американците са съперници – компанията СпейсЕкс си основава своя лична интернет формация “Старлинк ”. Боинг също има упоритости за изстрелването на лични интернет спътници. Най-добре би било да стане чрез английска ракета, а най-близкото до такава е ракетата “Лончъруан ” на американската компания Върджин Орбит, другояче ръководена от английския предприемач Ричард Брансън. Но “Лончъруан ” още не е минала през тестовите полети, а за жалост УанУеб и Върджин Орбит са въвлечени в правосъден спор – като един от противоречивите моменти е, че ракетата излиза прекомерно скъпа за УанУеб. Както и да е – към този момент УанУеб няма огромен избор, с изключение на да изстрелва спътниците си чрез съветски ракети. А руснаците, които на драго сърце поемат контракта, тъй като налива скъпи средства в закъсалата им космонавтика, другояче не биха желали УанУеб да обезпечава наличен и нецензуриран интернет на съветска територия – изключително като се има поради, че отдалечените региони на Русия мъчно се управляват от управляващите.
Напомням на читателите, че първите шест спътника на УанУеб бяха изстреляни през февруари 2019 година, а от този момент до момента не е имало различен полет. Това значи, че идният старт ще е най-големият за групировката на английската компания. Очакванията са до 2021-ва година УанУеб да обезпечи 24-часово покритие на цялата Земя, откакто в космоса бъдат изстреляни към 600 спътника.