Днес президентите на САЩ Доналд Тръмп и на Русия Владимирѝ

...
Днес президентите на САЩ Доналд Тръмп и на Русия Владимирѝ
Коментари Харесай

Тръмп: Ако срещата е лоша, ще свърши много бързо, а ако е добра – ще имаме мир в Украйна

Днес президентите на Съединени американски щати Доналд Тръмп и на Русия Владимирѝ Путин се срещат в Анкъридж, Аляска, с цел да претговарят помирение в Украйна. Срещата във военната база " Елмендорф Ричардсън " стартира в 11:30 ч. локално време (22:30 ч. българско време) с диалог на четири очи сред двамата водачи, съобщи предаде " Ен Би Си Нюз " NBC News. По стратегия той би трябвало да бъде последван от работна закуска с делегациите и да завърши с обща конференция – въпреки Тръмп да е декларирал, че ще приказва пред медиите „ с Путин или без него “. Не се планува приемане на обща декларация.

Тръмп би трябвало да отпътува от Вашингтон за Анкъридж в 6:45 ч. локално време и да се се върне в американската столица на следващия ден. Белият дом дефинира срещата като „ упражнение по чуване “, целящо да даде на президента по-добро схващане за съветската позиция. В състава на съветската делегация са включени външният министър Сергей Лавров, министърът на защитата Андрей Белоусов, финансовият министър Антон Силуанов и капиталовият делегат Кирил Дмитриев, заяви РИА Новости.

В навечерието на срещата Тръмп съобщи:

„ Ако аз не бях президент, то той (Путин) щеше да вземе цяла Украйна. Но аз съм президент и той няма да може да хитрува с мен “. Той добави: „ Ако срещата е неприятна, то тя ще свърши доста бързо, а в случай че е добра – ние ще имаме мир в Украйна в близко бъдеще “, съобщи радио " Фокс нюз ".

Президентът на Украйна Володимир Зеленски не участва на срещата, само че Тръмп увери, че възнамерява втора с присъединяване на Зеленски и „ може би някои европейски водачи “.

„ Ще имаме среща сред президента Путин, президента Зеленски, мен и може би някои европейски водачи. Може и да няма. Ще забележим “, сподели Тръмп.

По-рано Зеленски реагира остро на концепцията за териториални отстъпки на Русия, заявявайки:

„ Украинците няма да подарят земята си на окупатора “. Той акцентира, че всяко решение, взето без присъединяване на Украйна, „ е решение против мира “.

Германският канцлер Фридрих Мерц прикани Путин „ да се отнесе съществено към предлагането на президента Тръмп за договаряния и след срещата в Аляска да стартира да договаря с Украйна без предварителни условия “, заяви „ Ройтерс.

На виртуална среща с Тръмп в сряда водещи европейски водачи подчертаха, че мирно съглашение би изисквало сериозни гаранции – в това число военна поддръжка за Украйна и наказания против Русия при несъблюдение на договореностите.

Тръмп не изключи неуспех на днешната среща.

„ Има 25 % възможност тази среща да не бъде сполучлива “, съобщи той пред " Фокс нюз радио ".

Въпреки това, той увери, че ще осведоми европейските водачи за резултатите и ще приготви терена за последващи договаряния.

Анкоридж претърпява невиждан интерес – всички хотели са резервирани, а публицисти и посетители са настанени в спортна зала и в квартири от веригата " Ер би ен би ", съобщи тв каналът " Скай нюз ". Градът, с историческа връзка с Русия, се трансформира в сцена на евентуален дипломатически пробив – или поредна проява на политическа воля без действителни резултати.

Този материал е написан благодарение на изкуствен интелект под контрола и редакцията на най-малко двама публицисти от Клуб Z. Материалът е част от плана " От мястото на събитието предава AI ".

Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
Източник: clubz.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР