Днес не съм гледал целия парад на Червения площад, но

...
Днес не съм гледал целия парад на Червения площад, но
Коментари Харесай

Проф. Кънчев: Зеленски може да не е дипломат, но е прав

Днес не съм гледал целия церемониал на Червения площад, само че ми направи усещане, че нямаше прекалено много техника и оръжия, което в случай, че Русия води война, не би било добре, в случай че в допълнение дрънка с оръжия. Нямаше да е правилно към публиката и към света. Показаха това, което постоянно са показвали. Новото бяха дроновете. Скромно беше съгласно мен и според мен беше непретенциозно. 

Това разяснява пред Нова тв проф. Румен Кънчев, някогашен зам.-министър на защитата и специалист по интернационална политика. 

Речта на Путин не я харесах, тъй като беше малко нападателна, а и не съумя да обоснове теза. Вече 80 години Русия единствено този празник празнува на Червения площад. Те не престават да гледат към предишното и да съблюдават старите завещания, уточни той.

Когато приключи Втората международна война, има две доста значими последствия. Първата е обвързвана с идеологията - приключи пориод, в който имаше единствено една идеология и стартира нов интервал, в който Съветския съюз имаше голям престиж като на неоспорим победител в тази война. Втората е, че беше основана нова архитектура за сигурност, която се състоеше от двуполюсния модел, при който нито една от двете сили не е в Европа, само че преобладават над нея. Това завещание Путин продължава да желае да се върне, тъй като при този двуполюсен модел Русия беше международна мощ и те желаят някак да си върнат този статус, изясни професорът.

Смятам, че американците от тази администрация потеглиха от избрана позиция във връзка с войната в Украйна, само че тя се промени бързо, еволюира, тъй като се вижда, че доста от нещата, които Зеленски с неговия не изключително изкусен език споделя, се оказват правилни. А точно, че Русия не желае да завърши войната. За руснаците постигнатото е малко, те желаят разгромена и раздробена Украйна, желаят да я демитализират. Това са неща, с които украинците не могат да се съгласят. Така че американците би трябвало да схванат с какво си имат работа, уточни той.

 От мир са заинтригувани Доналд Тръмп и Европа. Преговорният развой ще бъде доста сложен и нескончаем, защото Русия като нуклеарна страна няма да се съгласи на какъвто и да е мир. От друга страна украинците си дават сметка какъв брой доста загуби са натрупали и те също за в този момент се държат доста твърдо. Но чакам поради немско-френската връзка да се промени малко външната политика на Европа. Посоката е мир посредством мощ. Това значи да убедиш другата страна, че бърка без да стигаш до война. Нито руснаците, нито американците желаят нуклеарна война. Така че ще имаме дълъг и комплициран преговорен развой, приключи проф. Кънчев.

Източник: petel.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР