УСПЕХ!!! Китайската ракета “Лонг Марч 3B” изпрати успешно спускаем апарат на път към Луната!
Днес, на 1 декември 2013 година, в 19:30 ч. българско време, от космодрума Сичан в Китай излетя ракетата “Лонг Марч 3В ” с автоматизирана лунна станция “Чанг’e 3 ”. Минути по-късно станцията се отдели сполучливо от ракетата и стартира независим полет. Ракетата вмъкна “Чанг’e 3 ” непосредствено на път към Луната.
Този първичен триумф е значим за Китай, само че това е единствено началото на задачата. Автоматичната лунна станция ще пътува в продължение на пет дни към Луната. На 6-ти декември тя ще дойде в орбита към Луната и ще обикаля нашия натурален сателит в продължение на към една седмица.
След което, на 14 декември, следва сериозният миг – самото кацане. Ако китайската задача успее, това ще бъде първото меко кацане на Луната след близо 37 години. За финален път през 1976 година на Луната се спусна руската сонда “Луна 24 ” и от този момент насам не е имало лунни кацания – нито пилотирани, нито безпилотни. Това се обрисува да бъде първото меко кацане на Луната в границите на живота на мнозина от нас.
На фотографията: ракетата ракетата “Лонг Марч 3B ” с автоматизирана лунна станция “Чанг’e 3 ” излетява. Photo credit: CCTV
Схемата, по която спускаемият уред на задача “Чанг’e 3 ” ще се спусне на повърхността на Луната. Image credit: Beijing Institute of Spacecraft System Engineering
Ако кацането бъде сполучливо, спускаемият уред ще достави на Луната “Нефритен заек ” – по този начин се споделя луноходът, създаден в Китай. Той е захранван от слънчеви панели и се чака да работи на лунната повърхнина в продължение на три месеца. Спускаемият уред, доставил лунохода, също има научни принадлежности (сред които телескоп, работещ в ултравиолетовата област) и той ще би трябвало да работи в продължение на една година.
Днес Китай беше на извънредно високо равнище във връзка с предаване на информация в действително време. Изстрелването беше излъчено онлайн, като бяха предоставени фрагменти от камери, ситуирани на Земята, прикачени на ракетата и ситуирани в самата ракета. Така ние, феновете, имахме опция да следим всеки миг от полета и да се почувстваме част от задачата.
Мисия “Чанг’e 3 ” би трябвало да извърши втората стъпка от тристъпкова стратегия на Китай за проучване на Луната. Първата стъпка бе изпълнена през 2007 година, когато “Чанг’ e 1 ” влезе в орбита към естествения ни сателит. По-късно беше изстреляна сходна орбитална задача “Чанг’ e 2 ”. Втората стъпка, а точно лунното кацане, е обект на актуалната задача. Третата стъпка е планувана за 2017 година, когато спускаем уред би трябвало да кацне на Луната, да вземе проби, след което да полети и да се завърне на Земята. Върнатите проби ще бъдат оценени в наземни лаборатории.
Китай е третата страна след Съединени американски щати и Русия със дарба да изстрелва хора в космоса. Последната китайска пилотируема експедиция се завърна през лятото тази година. До 2020 година Китай би трябвало да завърши със градежа на модулна орбитална станция, по сходство на “Мир ”. А първото пилотирано китайско кацане на Луната се планува за след 2027 година.
Четете още: През този месец следва първото меко кацане на Луната от 37 години насам!