Отбелязваме Международния ден на музеите
Днес (18 май) е Международният ден на музеите.
За пръв път празникът се празнува на тази дата през 1978 година Решението за това е взето през 1977 година в Москва на ХІ-та генерална конференция на Международния съвет на музеите. Думата " музей " идва от латинската дума " museum ", която е от гръцки генезис и произлиза от " mouseion ". " Mouseion " било мястото (понякога храм), отдадено на музите - покровителките на изкуствата в гръцката митология.
В модерната си форма музеят поражда като самостоятелна сбирка от куриозни предмети на аристократи през Ренесанса. По-късно националната страна трансформира музеите в стожер на своята културна еднаквост.
Тази година Европейската нощ на музеите в България ще се организира на 23 май. Събитието ще включва музеи, галерии и културни пространства в София, Варна и други градове в страната.
Над 70 обекта в столицата ще вземат участие с безвъзмезден вход и специфична стратегия.




