Дмитрий Муратов, който днес подели Нобеловата награда за мир с

...
Дмитрий Муратов, който днес подели Нобеловата награда за мир с
Коментари Харесай

Руският нобелист за мир посвети наградата си на убитите 6 журналисти от "Новая газета"

Дмитрий Муратов, който през днешния ден подели Нобеловата премия за мир с филипинската журналистка Мария Реса, съобщи, че оценката в действителност е за шестимата негови сътрудници от " Новая газета ", убити през последните години поради разкритията си.

" Работех, бях ангажиран. Звъниха ми от Нобеловия комитет, само че невдигнах телефона. Още не съм съумял да прочета и цялото известие. Ще ви отговоря по този начин: това не е моя заслуга. Това е " Новая газета ", цитира думите му ТАСС. " Това са тези, които починаха, защитавайки правото на хората да имат независимост на словото Те към този момент не са измежду нас и наподобява са решили, че аз би трябвало да ги оповестя. Това са Игор Домников, Юра Шчекочихин, Анна Степановна Политковска, Настя Бабурова, Наташа Естемирова, Стас Маркелов . Това е истината. Така мисля. Истината. Това е за тях. "

Покушенията против тях бяха осъществени в интервала 2000-2009 година, когато страната се ръководи от Владимир Путин, като най-прочуто е убийството през 2006 година на Политковска. Трима бяха убити през 2009 година, измежду които Маркелов и Естемирова - той бе юрист, а тя работеше като правозащитник и помощник на организацията " Мемориал " за откриване зверствата на сталинизма, като в това време сътрудничеха и на " Новая газета ".

Муратов е един от създателите на " Новая ежедневная газета " (днес " Новая газета " ) с сътрудници от " златните времена " от 80-те години в редакцията на " Комсомолская истина ". Той оглавява редакцията от 1995 година насам. През това време тя отразяваше войната в Чечения (Муратов е бил специфичен сътрудник там), международната и съветската корупция, преследвания и нарушение правата на индивида, насилието против хомосексуални и извънсъдебни убийства в Чечения... Журналисти от " Новая газета " са носители на над 60 професионални награди, в това число американската " Пулицър ".

От Кремъл поздравиха нобелиста с думите на представителя Дмитрий Песков: " Той поредно работи за своите идеали, завързан е към тях. Талантлив е и е самоуверен. Разбира се, това е висока оценка ".

Муратов заяви незабавно, че ще преведе част от паричната награда (около 1.14 млн. долара) на фондация " Круг добра " (Кръг на доброто), помагаща на деца с тежки и редки болести.

След разпадането на някогашния Съюз на съветските социалистически републики никой в Русия не е получавал Нобелова премия за мир. Последният притежател бе Михаил Горбачов, а преди него тя е присъждана на Андрей Сахаров. Последните руснаци нобелисти са физиците Константин Новоселов и Андрей Гейм, отличени през 2010 г.
Източник: dnevnik.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР