Символ ли е “Властелинът на пръстените” на крайно-дясното в Италия?
Джорджия Мелони поддържа галерия в Рим, отдадена на нейния книжовен воин Дж. Р. Р. Толкин. На него тя приписва оформянето на светогледа й и изковаването на политическата й еднаквост. А това подтиква един въпрос – Символ ли е “Властелинът на пръстените ” на крайно-дясното в Италия?
Министерството на културата похарчи 250 000 евро за организирането на изложбата за английския създател на „ Властелинът на пръстените “. Той е пътеводна светлина за извънредно дясното държавно управление на премиера.
„ Тя хареса концепцията “, сподели Дженаро Санджиулиано, министър на културата, през вчерашния ден.
Изложбата се открива в Националната изложба за съвременно и модерно изкуство в Рим, преди да обиколи Италия.
Мелони разказа трилогията от 50-те години на предишния век като най-„ невероятното “ литературно произведение, което е чела. Тя твърди, че е „ цялостно с грандиозни, безконечни уроци “. Още като напълно млада тя обича да се облича като хобит.
„ Властелинът на пръстените “ продаде 150 милиона копия и сътвори поредност от филми, спечелили Оскар сред 2001 и 2003 година
В Италия през 70-те години това беше наложително четиво за младежите, членове на MSI, партия, основана от някогашни фашисти след Втората международна война
Именно тази партия даде на Мелони нейния старт в политиката. Четения бяха извършени в „ Camp Hobbits “ за младежи, където свиреше рок група, наречена Compagnia dell’Anello (Задругата на пръстена).
Разказите на Толкин за борби сред враждуващи типове въодушевяват вярата на бойците в отбраната на националната еднаквост. Репликата на създателя „ дълбоките корени не се доближават от слана “ се трансформира в крилата фраза за фашистите
Подозрението към мултикултурализма и глобализацията по-късно се трансформира в крайъгълен камък в политиката на Мелони, когато тя основава своя лична партия, Братята на Италия.
„ Той отгледа доста от нас със своите истории, цялостни с полезности и смисъл, учейки ни да имаме вяра и да мечтаем “, сподели Мелони за Толкин.
Санджиулиано отхвърли изложбата да е обичан план на Мелони, потвърждавайки, че той е измислил концепцията и че министър председателят също е посочил поддръжка за шоу за италианския мъдрец болшевик от 20-ти век Антонио Грамши.
Запитан дали Толкин е емблематична фигура за крайната десница, той твърди, че писателят е „ достоверен и откровен реакционер “, който се е борил за „ опазване на човешките полезности “.
“Защитата на тези полезности от Толкин е по-важна в този момент от всеки път, защото обществото се пробва да „ сведе хората до баркодове “, сподели той.
Думите му повториха изказванията на Мелони по отношение на опасенията й, че мултинационалните компании лишават италианците от националната им еднаквост и ги трансформират в немислещи консуматори.
„ Без тази еднаквост ние сме единствено цифри, несъзнателни цифри, принадлежности в ръцете на тези, които желаят да ни употребяват “, сподели тя на конференция в Унгария през септември.
Джузепе Пецини, италиански професор по латински в Оксфордския университет, който оказа помощ за организирането на изложбата в Рим, сподели, че не е склонен с възгледа на Санджиулиано.
„ Той не беше реакционер. Беше по-скоро анархист. Случайно Толкин беше общопризнат от десните в Италия, защото хипитата го четяха в Съединените щати. Няма нищо политическо в тази галерия “, сподели той.
Още вести четете в категорията Живот.
![](/img/banner.png)
![Промоции](/data/promomall.png?5)