Градските птици може да разпространяват устойчиви на лекарства „супербактерии“, показват изследванията
Дивите птици са по-склонни да бъдат носители на устойчиви на антибиотици бактерии, в случай че живеят покрай хората, откриха учени, отбелязвайки последното предизвестие за световно разпространяване на „ супербактерии “.
Градски обитаващи типове като патици, врани, чайки и гъски имат до три пъти повече генетични маркери свързани с лекарствена устойчивост като техните птичи събратя от по-отдалечени места, споделиха откривателите.
Констатациите акцентират възходящата опасност от антимикробна устойчивост (AMR) за успеваемостта на жизненоважни медикаменти. Те в допълнение осветляват опасенията по отношение на вероятното предаване на така наречен зоонози сред животни и хора, като да вземем за пример сегашната зараза от птичи грип в Съединени американски щати.
„ Има незабавна нужда да се разбере по какъв начин човешката активност влияещи върху разпространяването на зоонозни болести и АМР “, сподели проф. Самюел Шепард, водещ създател на най-новото проучване, оповестено в списанието Current Biology (Cell Press) на вторник.
Пр...
Прочетете целия текст »