Десетокласник от Шумен проектира пешеходна пътека, която генерира ток от

...
Десетокласник от Шумен проектира пешеходна пътека, която генерира ток от
Коментари Харесай

Пешеходна пътека си създава тока за осветление

Десетокласник от Шумен проектира пешеходна пътека, която генерира ток от придвижването на хората по нея. Електричеството пък може да зарежда уличното осветяване по зоната нощем. С тази своя иновация Денис Исметов от Професионалната гимназия по механотехника „Христо Ботев“ в Шумен е кандидатствал в състезанието SUPER STEM България и към този момент е народен победител в категорията „Инженеринг“, оповестиха от управлението на учебното заведение. Денис печели златен орден и документ от Научния Център Карнеги, Съединени американски щати в третата възрастова категорията за възпитаници от 9 до 12 клас.

 denis_is

Проектът му „Пътека за генериране на електрическа енергия“ съставлява създаване на пешеходна пътека от плочки, в които има вграден механизъм за генериране на електрическа сила. При прекосяване на хора по тази пешеходна зона се генерира сила, която зарежда батерия. Съхраняваната сила може да се употребява през нощта за зареждане на уличното осветяване.

Денис е основал и 3D план на пътеката и даже възнамерява да има приложение – да бъде ситуирана на емблематичния площад „Кристал“ в центъра на Шумен. Тийнейджърът е член на клуб „Роботика“ в гимназията и е взел участие със свои забавни разработки и в други състезания – „Енергетиката и ние“ във Варна, „Младежко техническо творчество“ в Горна Оряховица.

Националният конкурс „Търси се кой е SUPER STEM в твоето училище“ има за цел да се поощрят надарени възпитаници в региона на науките STEM в учебно заведение. Творци, които са инициативни и любопитни да основават хрумвания и да опитват. STEM /Science – Technology – Engineering – Mathematics/ е образование, посредством методите на науката, технологиите, инженерството и математиката. Важен е опитът, като практичните занимания спомагат за насърчаване на креативните качества и умения на учениците, които работят по даден план.

Тази година в конкуренцията SUPER STEM със свои планове и хрумвания са взели участие 91 възпитаници и 40 учители. В категорията за педагози вземат участие такива, които предизвикват възпитаниците си в създаването на STEM планове. Победител в категорията DIGITAL EXCELLENCE за учители тази годиа също е шуменец – инж.Ангел Ангелов, учител по осведомителни технологии в СУ „Сава Доброплодни“. Наградата му е присъединяване в STEM образование в Научния Център Карнеги, Съединени американски щати.

Награждаването на всички спечелили следва на 26 януари.

Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР