Историята на един лекар, който спасява хора не само в болницата, но и в планината!
Десетки са пациентите, които годишно постъпват в Ортопедията на след произшествия в планината. С огромна част от тях в операционната се е „ сблъсквал ” и доктор Николай Иванов . Но един случай отваря нова страница в живота му. И няколко години по-късно младият травматолог с изключение на избавител в болничното заведение, става и избавител в планината.
„ Не мога да кажа, че това е била детската ми фантазия. Но обичам планината и още от дребен гледах с голям почит към планинските спасители. Защо взех решение и аз да стана? Преди време ми се обади проф. Никола Владов, който също като мен е разпален скиор, че един от неговите другари от Спасителната работа в Банско е със строшен гален. Оперирах го и от дума на дума, до момента в който беше при нас в болничното заведение, ми предложи да стана доброволец към тях “ , споделя доктор Иванов.
Каза ми: Изкарваш едни курсове небрежно и си подготвен, спомня си травматологът. Записах се, само че не се оказаха тъкмо „ едни бързи курсове ”, а изискваха 2 години усилена подготовка, тъй като първо ставаш кандидат-стажант. След това полагаш изпит, явяваш се на курс за стажант. И по този начин две години.
Най-важното е да бъдеш стимулиран и да обичаш планината , споделя доктор Николай Иванов.
Макар и „ новобранец ” в Спасителната работа, той към този момент е взел участие в много и разнообразни обстановки и акции по търсене , избавяне, за жалост и на умряли хора. Паралелно оказва помощ и в образованието по медицина на планинските спасители за оказване на долекарска помощ.
По думите му, най-честите аргументи за произшествия в планината са подценяването на изискванията, надценяването на личните благоприятни условия, неналичието на планинарска просвета и несъответствуваща екипировка.
В подтекста на настоящия сезон, изискванията в планините са динамични, а светлата част на денонощието е къса . На доста места към момента снежната завивка е незначителна, има заледявания и навевки, което е причина за произшествия, даже и за опитни планинари с добра екипировка, акцентира травматологът.
В умозаключение той изброява няколко съвета за безвредни преходи в планината. Подчертава, че при положение на случай, туристите би трябвало неотложно да се обадят на телефон 112, който от няколко години има автоматизирана система за локализация и незабавно стига до координатите им. значимо е обаче, откакто се свържат със спасителите, да слушат техните инструкции и да стоят там, където са локализирани, без да се движат.
И още препоръки:
– Проучете деликатно маршрута преди да тръгнете
– Съобразете оборудването, опита си и опциите си по отношение на маршрута, като при опция носете ярки връхни облекла (червени, оранжеви, жълти)
– Проверете метеорологичната прогноза преди да тръгнете
– Ходенето самичък в планината води до съществени опасности – предлагат се преходите в група
– Преди да тръгнете информирайте някого за определения маршрут
– Преди да тръгнете подсигурете добре зареден телефон, при опция носете аварийно външно зарядно устройство – пестете батерията на телефона си
– Независимо от изискванията носете свирка, първенец, аварийни акумулатори
– Носете вода – обезводняването е сериозен проблем
– Вземете сладки храни, които бързо възвръщат силата
– Качете на телефона си мобилното приложение на ПСС – в случай че имате сериозен проблем, подайте сигнал за помощ на тел. 112 и изпратете SMS с вашите координати посредством мобилното приложение на ПСС
– Научете съществени похвати за оказване на първа помощ
– Направете си планинска застраховка, като на страницата на ПСС можете да я извършите навреме онлайн при посочените застрахователни компании
Божидар Божанов: Машината на Пеевски работи през пукнатини в законите, процесите и хората




