Десет млади индивида от вида Елен лопатар (Dama dama) бяха

...
Десет млади индивида от вида Елен лопатар (Dama dama) бяха
Коментари Харесай

Млади елени от зоопарка във Варна вече живеят на свобода в Източните Родопи

Десет млади индивида от типа Елен лопатар (Dama dama) бяха разселени сред 30 ноември и 1 декември 2024 година от екипа на Общинско дружество „ Зоопарк-СЦ “, оповестиха от Община Варна.

Животните са благосъстоятелност на зоопарка, развъдени са там и са освободени в местността към село Черничино, община Ивайловград.

" Процесът по подготовката лиши 8 месеца , откакто през месец март 2024 година се свързахме с Фондация „ По-диви Родопи “ и представихме на управлението концепцията си.

Успяхме да осъществяваме самодейността с помощта на дългия опит и богати знания на експертите от фондацията за биологията на тези животни, както и практиката им в „ реуайлдинг “ процесите в Източните Родопи ", споделя ветеринарният доктор на зоопарка доктор Михаил Василев.

Елените от зоопарка са сполучливо освободени в адаптационна ограда в покрайнините на Черничино . Там са пуснати и още 19 диво уловени елена от същия тип. В предпазеното пространство варненските животни ще преминат през развой на акомодация и социализация.

" След като свикнат с изискванията на средата и преминат през карантинен интервал от най-малко 40 дни, всички животни в оградата ще бъдат освободени " , добавя доктор Михайлов.

Инициативата има за цел да подпомогнеe опазването и съхраняването на дивата природа в Източните Родопи . Тя е и част от напъните на екипа на варненския зоопарк да го развият и трансфорат в първия у нас съвременен консервационен център за дивата природа на страната. 

По плана се работи взаимно и с локалното ловно сдружение в Ивайловград, което ще наложи възбрана за лов и ще следи и пази животните, до момента в който не изградят постоянна популация. Местността, където те ще бъдат пуснати на независимост, се намира сред предпазени територии от Натура 2000 в Източни Родопи и не разполага с друга популация от този тип. 

Там се намира и единствената адаптационна волиера за Черни лешояди (Aegypius monachus) на Фондация „ По-диви Родопи “. Елените и лешоядите са типове в непрекъснато взаимоотношение и ще подкрепят естествените процеси в природата на Източни Родопи.

Елените са тревопасни животни и в новото си местообитание ще се хранят с ниска растителност - главен фактор за разпространяването на горски пожари. По този метод ще подкрепят и за опазването на местността, прецизират от екипа на варненския зоопарк. 

Зоопаркът и Фондация „ По-диви Родопи “ възнамеряват разселването на елени да стане постоянна консервационна процедура , а обсегът ѝ дейности да бъде уголемен посредством включването на нови типове - представители на предпазената европейска фауна.

Всеки миг е значим! Последвайте ни в и, с цел да сте в крайник с тематиките на деня
Източник: dariknews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР