Истанбул е напълно блокиран - провежда се един от най-масовите протести след ареста на Имамоглу
Десет дни след арестуването на кмета на Истанбул - всеобщите митинги в града не престават. Същевременно не престават и арестите на протестиращи. Прокуратурата изиска затвор за 74 от арестуваните до момента стачкуващи. Те са застрашени с присъди сред шест месеца и три години. Участници в днешната проява, която се чака да бъде всеобща, към този момент започнаха да се събират.
Истанбул е изцяло блокиран, защото до обяд хиляди хора се събраха в регион Малтепе - чака се да дойдат още доста. В центъра на митинга - речи държаха представители на Народнорепубликанската партия, както и студенти, съобщи Българска национална телевизия. На същото това място през 2019 година Екрем Имамоглу изнася своята победна тирада, откакто печели кметския пост в Истанбул - тогава там се събраха повече от два милиона души.
Днес хората декларират - няма да се откажем от правото си да живеем в демократична страна:
Преди години, още в качеството си на кмет на Истанбул, президентът Реджеп Ердоган споделя " демокрацията е като трамвай - качваш се на него, возиш се, и слизаш на спирката ". Предстои да разберем дали Турция ще слезе от трамвая на демокрацията, само че през вчерашния ден Ердоган се закани да накаже протестиращите.
Цялата полиция в Истанбул е на крайник поради днешния митинг.




