Депутатът Делян Пеевски има само един работен ден в този

...
Депутатът Делян Пеевски има само един работен ден в този
Коментари Харесай

ЦИК: Пеевски отговаря на условията за уседналост, защото има адресна регистрация

Депутатът Делян Пеевски има единствено един работен ден в този парламент

© Юлия Лазарова Кандидатът за евродепутат от листата на Движение за права и свободи Делян Пеевски дава отговор на условието на Изборния кодекс (ИК) да е живял през последните шест месеца в България, с цел да може да се кандидатира за място в Европейския парламент. Това отговори Централната изборна комисия (ЦИК) на сигнал на гражданско придвижване " БОЕЦ " от преди два дни. Отговорът провокира известно неразбиране, поради обществено известните обстоятелства, че депутатът от Движение за права и свободи живее най-вече в чужбина и не върви на главната си работа в Народното събрание. От " БОЕЦ " незабавно заподозряха ЦИК в " опит за индулгенция " на Пеевски. Всъщност, обаче, членове на комисията от разнообразни квоти, с които " Капитал " беседва, нямат никакво подозрение, че в тази ситуация законът е спазен пунктоално, тъй като експлицитното законово условие е съществуването на адресна регистрация най-малко 6 месеца преди изборите. Друг е въпросът дали законът в този му тип е добър или неприятен, само че по този начин е решил законодателят, споделят те.

Сигналът на гражданското придвижване беше подаден в изборния орган на 29 април. В него се показва подозрение, че Пеевски дава отговор на условията в Изборния кодекс към претендентите за евродепутати, съгласно които те би трябвало, с изключение на всичко друго, " да са живели минимум през последните 6 месеца " в България или в друга държава–членка на Европейски Съюз.

Абонирайте се за Капитал Получавате цялостен достъп до всички публикации и целия списък Според " Боец " това условие в тази ситуация на Пеевски няма по какъв начин да е изпълнено, тъй като той не живее на посочения от него адрес в хотел " Берлин " в София, а на питане до централата на Движение за права и свободи, оттова декларирали, че не знаят къде живее депутатът от тяхната парламентарна група. В сигнала си придвижването сочи и доста други обстоятелства, измежду които и изявление на премиера Бойко Борисов пред bTV от 2016 година, в което той заявява: " Пеевски си отиде, Пеевски напуща страната ".

За финален път депутатът от Движение за права и свободи се появи обществено при откриването на работата на това Народно заседание преди две години, с цел да постави клетва, без което няма по какъв начин да стане народен представител. Оттогава той не идва на работа в Народното събрание. Не участва и на формалното показване на кандидатската листа на Движение за права и свободи за евродепутати в София предходната седмица, въпреки че е подложен на второ място в нея след водача на партията Мустафа Карадайъ. Освен това, Пеевски има регистрирани сдружения в Дубай и има подозрения, че прекарва по-голямата част от времето си там.

На сигнала на " БОЕЦ " ЦИК дава отговор с писмо с дата 30 април. В него се показва, че инспекцията в базата данни на Главна дирекция " Гражданска регистрация и административно обслужване " (ГРАО) е открила, че всички лица в листата на Движение за права и свободи, в това число и Пеевски, дават отговор на изискванията на член 351, ал.1 от Изборния кодекс, съгласно който претендентите за евродепутати би трябвало да са живели в България или страна от Европейски Съюз през последните шест месеца. В писмото на ЦИК категорично се цитира §1, т.3 от Допълнителните разпореждания на ИК, съгласно който условието претендентът за евродепутат да е " живял минимум през последните 6 месеца в Република България или в друга държава–членка на Европейски Съюз " значи, че той би трябвало да има адресна регистрация по непрекъснат адрес и по сегашен адрес на територията на България или друга страна от Съюза. При регистрацията на Пеевски е показана и декларация, подписана от него, че дава отговор на условията за уседналост на Изборния кодекс.

" Всички чакат този отговор "

От записа на разискването на проблема в ЦИК късно вечерта във вторник излиза наяве, че членовете на изборния орган спорят дали сигналът би трябвало въобще да се преглежда, какви пълномощия има ЦИК да изисква информация дали Пеевски е обитавал в страната за посочения от Изборния кодекс период от половин година преди вота за евродепутати и какво значи условието " да е живял в страната през последните шест месеца ". Според члена на ЦИК Бойчо Арнаудов, излъчен от " Обединените патриоти " сигналът на " БОЕЦ " не е подписан и по тази причина не би трябвало да се преглежда от изборната комисия. Той се базира на решение на ЦИК, съгласно което, в случай че даден сигнал до ЦИК е изпратен от електронната поща, с цел да се прегледа, той би трябвало да е подписан. " Нямаме процедура ЦИК да преглежда неподписани сигнали. Ако са такива, те би трябвало да се гледат единствено за сведение. ", споделя Арнаудов по време на съвещанието.

Докладчикът по сигнала Силва Дюкенджиева от квотата на Българска социалистическа партия обаче му дава отговор, че има огромен интерес от медиите и по тази причина ЦИК би трябвало да прегледа настояването на " БОЕЦ ". " Всички медии най-малко 10 пъти през днешния ден питаха по кое време ще се произнесем по този сигнал. ", споделя тя. На същото мнение е и председателката на ЦИК Стефка Стоева. " Имаме сигнал от известно гражданско съдружие " Боец " - те не са непознати хора. В същото време се пита за един политик, който буди в обществото въпроси. Какво печелим ние, в случай че кажем, че сигналът не е подписан и кажем оставяме го без придвижване. Утре ще пристигна подписан. Не можем да избегнем отговора, тъй като обществото желае този отговор и го чака, както и подателят на сигнала. Ако този сигнал го сложим за сведение, мислите ли, че това е добра препоръка за ЦИК? Всички медии чакат, правилно е. Вълнуват се от този въпрос, а ние споделяме - няма да ви отговаряме. ", декларира Стоева. Севинч Солакова от квотата на Движение за права и свободи също упорства ЦИК да " даде явен и безапелационен отговор ", че е " осъществена дължимата по закон инспекция и какво е посочила тя ".

Георги Баханов от квотата на ГЕРБ пък споделя, че в случай че сигналът се прегледа от ЦИК всъщност, в него ще би трябвало категорично да се каже, че изборната комисия няма пълномощия да изисква спомагателна информация, с изключение на от ГРАО. " В сигнала се изискват данни от разнообразни институции - граничните служби, Народното събрание, Министерството на външните работи, която ние нямаме пълномощия да пожелаваме. ", споделя Баханов. А сътрудника му от квотата на Движение за права и свободи Ерхан Чаушев декларира, че ЦИК не може да " звъни на вратите на всички претенденти за евродепутати и да ги ревизира дали живеят на посочения от тях адрес ". Чаушев се базира на текстовете в Изборния кодекс, съгласно които доказателството за уседналост на обещано лице е съществуването на непрекъснат или сегашен адрес.

Писмото до " БОЕЦ " беше утвърдено от ЦИК с 15 гласа " за ". Трима бяха " срещу " - Бойчо Арнаудов, Георги Баханов и Кристина Цанкова-Стефанова, от квотата на " Воля ".

" Индулгенция от изпълнителната власт за Пеевски "

" БОЕЦ " незабавно реагира с нова обществена позиция, в която се споделя, че ЦИК преднамерено не е излязла с решение по проблема, а е изпратила единствено писмо като отговор, с цел да не може това писмо да бъде атакувано пред Върховния административен съд (ВАС). Ако сигналът бъде вкаран в съда, тогава Пеевски ще бъде свикан като заинтригувано лице и тогава ще и извънредно забавно по какъв начин ще отговори на въпросите ни и по какъв начин ще потвърди, че е живял през последните шест месеца в България и за какво не върви на работа в Народното събрание от две години, декларират от " Боец ". Организацията е внесла заявки по ЗДОИ до Народното събрание, до Министерство на вътрешните работи и " Гранична полиция " с искане за инспекция дали Пеевски дава отговор на условието за уседналост на Изборния кодекс.

ЦИК: Протоколно решение на комисията също предстои на правосъден надзор

ЦИК се произнася с решение, когато има законово съображение за това. В случая става въпрос за протоколно решение на ЦИК, взето във връзка на сигнала на придвижване " Боец ", което също може да се апелира пред съда. Това съобщи за " Капитал " представителят на комисията Александър Андреев.

Той също изясни, че при съществуването на легално определение какво значи за един претендент за евродепутат " да е живял " през последните 6 месеца в страната, а точно - да има съответна адресна регистрация, ЦИК ревизира единствено това, тъй като това е условието към всички претенденти. Това легално определение е обвързващо както ЦИК, по този начин и за претендентите, които подписват и декларация в този смисъл, съобщи Андреев.
Източник: capital.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР