Денят на климата е обявен от страните членки на Рамковата

...
Денят на климата е обявен от страните членки на Рамковата
Коментари Харесай

На 15 май отбелязваме Световния ден на климата

Денят на климата е разгласен от страните членки на Рамковата спогодба на Обединените народи по изменение на климата, подписана на 5 юни 1992 година в Рио де Жанейро, Бразилия.

В България документът е утвърден през март 1995 година

Денят на климата концентрира вниманието на международната общност върху нуждата от общи дейности за превъзмогване на една от най-големите закани за живота на нашата планета – изменението на климата.

Използването на въглища, нефт, газ, интензивното селско стопанство, изсичането на гори и доста други човешки действия усилват количеството на парниковите газове във въздуха. Това покачва температурата на Земята, което води до стопяване на полярните ледове, повишаване нивото на океаните, наводнение на многолюдни ниски земи, както и до изгубването на биологични типове, регулиращи качеството на околната среда.

Световната общественост насочва на 15 май обръщение към държавните управления и корпорациите да поемат смели задължения и да подхващат решителни дейности за запазване на климата на планетата за бъдещите генерации – дейности, свързани с преструктуриране на енергетиката и увеличение потреблението на възобновими източници на сила като вода, вятър, слънце, намиране на нови енергийни източници. Като се ангажират с публични начинания и вършат устойчиви избори в всекидневието си, хората могат да бъдат катализаторите на тази смяна.

През годините са признати няколко основни документа, които целят справяне в международен мащаб с проблемите, свързани с климатичните промени.

Рамковата Конвенция по Изменение на Климата на Организация на обединените нации е призната през 1992 година Нейната цел е излъчванията на парникови газове да се задържи до такова равнище, което да не разрешава отрицателно влияние върху климатичната система. Конвенцията е утвърдена от 195 страни.

Следващата стъпка по пътя към разрешаване на климатичните проблеми е подписването на Протокола от Киото през 1997 година Този протокол показва легално обвързващи цели в поддръжка на намаляването на излъчванията на парникови газове в развитите страни.

През 2015 година страните, подписали Рамковата спогодба по изменение на климата на Организация на обединените нации, одобриха Глобално съглашение по отношение на изменението на климата – така наречен Парижко съглашение, което да покрие всички съществуващи, обвързващи и необвързващи съглашения в унифицирана система. Днес се регистрира, че годините 2025-а и 2026-а са сериозни за осъществяването на Парижкото съглашение за понижаване на въглеродните излъчвания.

Държавите от Европейски Съюз са правно ангажирани с битката с изменението на климата посредством прекосяване към неутрална във връзка с климата стопанска система с нулеви чисти излъчвания на парникови газове до 2050 година Подробна информация за работата на Европейски Съюз по изменението на климата можете да видите тук: 
Източник: novinata.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР