Денят е 10 март 1876 г.Телефонът на Томас Уотсън иззвъня.Звъни

...
Денят е 10 март 1876 г.Телефонът на Томас Уотсън иззвъня.Звъни
Коментари Харесай

10 март 1876 г. - състоял се е първият телефонен разговор

Денят е 10 март 1876 година

Телефонът на Томас Уотсън иззвъня.

Звъни шефът, който е полял с киселина панталоните си и вика: " Ела тук, нуждая се от теб. "

Нищо изключително?

Но не е по този начин: това бе първият телефонен диалог в историята на човечеството.

Шефът се назовава Александър Бел и преди малко е получил патент за телефонен уред.

Помощникът, прекатурва столовете, втурва се на помощ и открива Бел без панталони, само че в положение на еуфория.

Удоволствието не скапват даже няколкото стотин правосъдни каузи за нарушение на авторски права, които обаче Бел печели.

Но за жалост, брачната половинка на изобретателя и съучениците й в учебното заведение, където Бел преподава, не можеха да се възползват от новото средство за връзка - всички те са били глухонеми.

Александър Греъм Бел е роден на 3 март 1847 година в Единбург, Шотландия. Макар че е посещавал единствено няколко години учебно заведение, има положително обучение — образоват го майка му и татко му, а и самичък заляга над учението.

Интересът на Бел към възпроизвеждането на гласове поражда напълно естествено — татко му е бил експерт в региона на фонетиката, занимавал се с изправяне на неприятен акцент и преподавал на глухи.

В 1871 година Бел се преселва в Бостън, Съединени американски щати. В 1875 година там прави открития, които довеждат до основаването на телефона. През февруари 1876 година желае патент за изобретението си и след няколко седмици го получава. В същия ден, само че малко по-късно от Бел, различен човек на име Илайша Грей подава молба за патентоване на сходно устройство, само че изобретателят на телефона остава Бел.

След като молбата му за патент е задоволена, Бел показва изобретението си на Централното ревю във Филаделфия.

То провокира огромен интерес и е отличено с премия. Въпреки това компанията „ Уестърн Юниън Телеграф “, на която оферират против 100 000 $ правата върху изобретението, отхвърля да ги купи.

Затова през юли 1877 година Бел и сътрудниците му основават лична компания, предшественичка на днешната Ей Ти Ти (Американ Телефон енд Телеграф Къмпани).

Телефонът скоро се радва на нечуван търговски триумф, до момента в който най-после Ей Ти Ти става най-голямата частна корпорация в света.

Бел и брачната половинка му, която през март 1879 година държи към 15 % от акциите на телефонната компания, надали са имали визия какви фантастични облаги ще донесе тя.

За седем месеца те продават по-голямата част от акциите си на междинна цена 250 $ едната. През ноември те се продават към този момент по 1000 $ едната. През 1881 година двамата разпродават безразсъдно една трета от останалите им акции. Въпреки това в 1883 година към този момент разполагат с към един милион $.

През 1882 година става натурализиран жител на Съединени американски щати. През 1888 година взе участие в основаването на Националното географско сдружение на Съединени американски щати.

Макар че забогатява с помощта на откритието си, Бел нито за момент не се отхвърля от изследователската си работа и съумява да изобрети още няколко потребни, въпреки и не толкоз значими съоръжения.

Интересите му са разнородни, само че основната му грижа си остава да оказва помощ на глухите. Умира в 1922 година

Изобретението на Бел - телефонът - има изключителна роля в измененията, които технологиите вкарват в бита ни.

Методът на Бел, прибавен в телефона, по-късно е пригоден и се употребява от изобретателите на радиоприемника, грамофона и други уреди.

Ето някои мисли и упътвания на Александър Бел:

Ключът към триумфа е подготовката.

Когато една врата се затваря, друга се отваря. Но ние постоянно толкоз дълго гледаме със страдание към затворената врата, че не виждаме тази, която се отваря.

Човек е това, което самичък сътвори от себе си.

Великите открития неизбежно включват съдействието на доста мозъци.

Най-успелите хора са тези, чийто триумф се дължи на поредно израстване.

Не можеш принудително да предизвикаш концепциите. Добрите хрумвания са резултат от постепенно осъзнаване.

Осъществяването на една цел би трябвало да е старт на друга.

Единствената разлика сред триумф и неуспех е способността да предприемеш дейности.

От време на време напускайте пътеката и влизайте в гората. Всеки път, когато го вършиме, ще откривате нещо, което не сте виждали в никакъв случай преди.

Изобретателят поглежда света и не е удовлетворен. Той желае да усъвършенства нещата, захласнат е от тази концепция. Духът на откритието го преследва, търсейки материализиране.

Източник:

„ 100-те най-влиятелни персони в историята на човечеството “ – Майкъл Харт

nauka.offnews.bg

ВЪВ ВРЪЗКА С ИЗГОТВЕНИЯ ОТ ГЕРБ ЗАКОН ЗА ЦЕНЗУРА НА МЕДИИТЕ В ИНТЕРНЕТСПИРАМЕ ВЪЗМОЖНОСТТА ЗА ПИСАНЕ НА КОМЕНТАРИ БЕЗ АВТОР В САЙТА!

ЗА ДА КОМЕНТИРАТЕ СТАТИЯТА, МОЛЯ, РЕГИСТРИРАЙТЕ съдебна експертиза ЗА СЕКУНДИ ТУК - https://petel.bg/registration.html
--> --> --> --> ``
рекламаКоментариКоментирай посредством FacebookЗа да пишете мнения, апелирам регистрирайте се за секунди ТУКНапиши коментарИме:Коментар:

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР