Синя София: Демонтажът на Паметника на Съветската армия трябва да продължи
" Демонтажът на Паметника на Съветската войска би трябвало да продължи, а Столичният общински съвет (СОС) и кметът на София би трябвало да пристъпят към осъществяване на решението за образуване на интернационален конкурс за изцяло осмисляне на пространството в Княжеската градина ", съобщи общинският консултант от групата на „ Синя София “ Вили Лилков на брифинг преди съвещанието на СОС.
По думите му има поредни решения на СОС още от 2012 година, с които е планувано образуване на конкурс с интернационално присъединяване за бъдещето на пространството, а освен за мястото на самия монумент. Лилков напомни, че тогава е било предоставено на основния проектант да провежда състезанието и означи, че заданието за него към момента е налично на уеб страницата на Асоциация за развиване на София.
Според него казусът е, че от време на време се вземат решения, които след това не се извършват от кметската администрация. Той акцентира, че цялата Княжеска градина би трябвало да бъде обсъждана изцяло, защото е монумент на градинско-парковото изкуство.
„ Само един конкурс от експерти може да каже какво би трябвало да има там в бъдеще “, съобщи Лилков.
По думите му настоящето положение на пространството е неприемливо и не може най-ценните централни пространства на София да бъдат превръщани в „ елементарен панаир “.
Той уточни, че сходна наклонност се следи и на други основни места в столицата, в това число към НДК, където се провеждат краткотрайни пазари и събития, които съгласно него не подхождат на смисъла на тези пространства.
Лилков насочи зов към кмета на София да стартира осъществяването на решенията на Общинския съвет, свързани с развиването на Княжеската градина. „ Това е едно от най-скъпите и отзивчиви градски пространства в София, с богата европейска история. В момента сме го трансформирали в пространство на труфя и на панаирджийската просвета “, съобщи той.
По думите му има поредни решения на СОС още от 2012 година, с които е планувано образуване на конкурс с интернационално присъединяване за бъдещето на пространството, а освен за мястото на самия монумент. Лилков напомни, че тогава е било предоставено на основния проектант да провежда състезанието и означи, че заданието за него към момента е налично на уеб страницата на Асоциация за развиване на София.
Според него казусът е, че от време на време се вземат решения, които след това не се извършват от кметската администрация. Той акцентира, че цялата Княжеска градина би трябвало да бъде обсъждана изцяло, защото е монумент на градинско-парковото изкуство.
„ Само един конкурс от експерти може да каже какво би трябвало да има там в бъдеще “, съобщи Лилков.
По думите му настоящето положение на пространството е неприемливо и не може най-ценните централни пространства на София да бъдат превръщани в „ елементарен панаир “.
Той уточни, че сходна наклонност се следи и на други основни места в столицата, в това число към НДК, където се провеждат краткотрайни пазари и събития, които съгласно него не подхождат на смисъла на тези пространства.
Лилков насочи зов към кмета на София да стартира осъществяването на решенията на Общинския съвет, свързани с развиването на Княжеската градина. „ Това е едно от най-скъпите и отзивчиви градски пространства в София, с богата европейска история. В момента сме го трансформирали в пространство на труфя и на панаирджийската просвета “, съобщи той.
Източник: skandal.bg
КОМЕНТАРИ




