“Демократична България” надделява в междупартийните пазарлъциОт ДБ настояват да бъде

...
“Демократична България” надделява в междупартийните пазарлъциОт ДБ настояват да бъде
Коментари Харесай

В сряда нов състав на правителството

“Демократична България” надвива в междупартийните пазарлъци
От Демократична България упорстват да бъде махнат упрекнатият в плагиатство Петър Илиев

Ива Митева позволи промяна на министри в проектокабинета “Николов”

“Демократична България” е победила в договарянията си с Има Такъв Народ за поддръжка на техния кабинет в сряда, научи “Труд” от хора от групировката на Христо Иванов. Може би по тази причина председателката на Народното събрание Ива Митева разгласи в неделя по БНР, че ще има промяна на министри от проектокабинета “Пламен Николов”.
Това ще стане по гледище на депутатите от “Демократична България”, безапелационни са нейни представители, с които “Труд” беседва.

От четвъртата парламентарна група са дали обещание нейните 37 депутати да поддържат кабинета на Има Такъв Народ в случай, че бъде заменен упрекнатият в плагиатство, номиниран за вицепремиер и вътрешен министър Петър Илиев.

Демократична България са били и срещу оставането в кабината на препоръчаната за министър на околната среда и водите Силвия Бакърджиева, която била световнонеизвестна и за която от Демократична България не могли да получат информация даже от партията мандатоносител.

За това министерство Зеленото придвижване, което е част от Демократична България, имало собствен претендент. Може би поради Бакърджиева зелените взеха решение, че няма да поддържат държавното управление, считат в обединението.
Но това нямало значение, защото решението за поддръжка или не ще бъде взето на парламентарна група във вторник в 17 ч. То ще бъде взето с консенсус, а не посредством гласоподаване партия по партия и може да бъде оповестено не в същия ден, а напряко в пленарната зала на другия ден.

В петък номинираният за министър председател Пламен Николов рапортува на президента Радев, че е извършил мандата. Той показа проектоправителство, което на първо четене бе посрещнато негативно от партиите, които съгласно Има Такъв Народ би трябвало да го поддържат - “Демократична България” и “Изправи се, бг! Ние идваме”. Българска социалистическа партия остави отворена вратата като разгласи, че ще вземе решение откакто на автограф ще бъдат питани всички членове на Националния съвет.
Съпредседателят на “Демократична България” Христо Иванов съобщи незабавно, че няма да гласоподават за зайци, извадени от ръкава. “Ако имената на хората в проектоправителството, които се появиха в медиите, дават отговор на действителността, ние не можем да кажем, че това е държавно управление на промяната”, съобщи Иванов. И изясни, че всяка от трите обединения в обединяването ще взема решение на собствен конгрес дали ще поддържа проектокабинета “Николов”.

Още в събота зелените оповестиха, че няма да поддържат кабинета на Има Такъв Народ. Решението е взето единомислещо на съвещание на Националния съвет на партията. “Зелените” имат четирима депутати и е решено те дa нe пoдкpeпят пpeдлoжeния cъcтaв и cтpyктypa нa Миниcтepcки cъвeт oт “Имa тaкъв нapoд”, разгласи по БHP Бopиcлaв Caндoв, cъпpeдceдaтeл нa “Дeмoкpaтичнa Бългapия” и “Зeлeнo движeниe”.

“Влязохме, демонстрираха ни ги, излязохме” - по този начин разяснява срещата с Има Такъв Народ Николай Хаджигенов от “Изправи се БГ! Ние идваме!”. Хаджигенов удостовери, че парламентарната група на ИБНИ продължава да упорства за сключване на съглашение, преди да се ангажира с поддръжка за кабинета на Има Такъв Народ. “Работата продължава, дано да забележим, дано им дадем късмет поне”, сподели още заместник-председателят на ПГ на ИБНИ. “Три неща имат значение - какво ще се прави, по какъв начин ще се прави и кой ще го прави. И като опрем до “кой ще го прави” и погледнем кандидат-министъра на вътрешните работи, това е моментът, в който бягаме с писъци от там.

Предложението за министър на правораздаването е тъкмо толкоз потресаващо”, сподели и през днешния ден по БНР юристът.
“Не слагам под подозрение, че “Има подобен народ” са първа политическа мощ и би трябвало да показват кабинет. Но не искайте от мен да нося отговорност за безумни решения, да поверя съдбините на България в ръцете на хора, които нямат никаква концепция защо става дума”, разяснява в “Панорама” на Българска национална телевизия зам.-председателят на Народното събрание от “Изправи се, Бг! Ние идваме” (ИБГНИ) Татяна Дончева.

Така най-вероятно проектоправителството на Има Такъв Народ няма да получи доверие в сряда. Втората парламентарна група - на ГЕРБ-СДС - от дълго време съобщи, че ще върне мандата. А президентът Радев ще би трябвало да реши на кого ще връчи третия мандат за сформиране на държавно управление. По конституция той не е задължен това да бъде третата партия - Българска социалистическа партия, а някоя от останалите три - “Демократична България”, Движение за права и свободи или ИБГНИ.

Междувременно стана ясно, че в петък съпредседателите на Демократична България Христо Иванов и Атанасов се явили при социалистите в Народното събрание с предложение, което обсъждали и в президентството. Идеята им била Българска социалистическа партия да не поддържа Има Такъв Народ за първия мандат и да не се сформира кабинет от името на партията на Слави Трифонов. Планът на двамата водачи предвиждал Българска социалистическа партия и Демократична България да отидат при президента Румен Радев и да афишират обществено, че се отхвърлят от мандат, а президентът да го връчи на Мая Манолова, която да предложи държавно управление.
Процедура
Ключова е наредбата на член 99 от Конституцията

Редът за сформиране на ново държавно управление се съдържа в наредбата на член 99 от Конституцията, написа в свое решение от 1992 година Конституционният съд.
Според член 99 президентът след съвещания с парламентарните групи разпорежда на претендент за министър-председател, посочен от най-голямата по бройка парламентарна група, да сформира държавно управление.
(2) Когато в 7-дневен период претендентът за министър-председател не успее да предложи състав на Министерския съвет, президентът разпорежда това на посочен от втората по бройка парламентарна група претендент за министър-председател.
(3) Ако и в този случай не бъде препоръчан състав на Министерския съвет, президентът в периода по миналата алинея разпорежда на някоя последваща парламентарна група да уточни претендент за министър-председател.
(4) Когато проучвателният мандат е завършил сполучливо, президентът предлага на Народното събрание да избере претендента за министър-председател.
(5) Ако не се реализира единодушие за формиране на държавно управление, президентът назначава служебно държавно управление, разпуска Народното събрание и насрочва нови избори в периода по член 64, алинея 3. Актът, с който президентът разпуска Народното събрание, дефинира и датата на изборите за ново Народно заседание.
(6) Редът за сформиране на държавно управление по предходните алинеи се ползва и в случаите на член 111, алинея 1.
(7) В случаите на алинея 5 и 6 президентът не може да разпуска Народното събрание през последните три месеца от своя мандат. Ако в този период Народното събрание не може да сформира държавно управление, президентът назначава служебно държавно управление.

Нямат дефинитивно решение
Българска социалистическа партия чакат да видят отношението сред Има Такъв Народ и „ партиите на митинга “


Стоян Мирчев съобщи, че всички би трябвало да смъкват картите си на масата.

“Не сме взели дефинитивно решение за държавното управление на Има Такъв Народ, това ще стане в идващите един-два дни. Стигнахме до консенсус по съществени политики по време на договарянията. За да има смяна - в правосъдната система, опазване на здравето, обучение, би трябвало да вземат участие всички, които са го декларирали. Важно е да забележим в идващите дни какво ще е отношението сред Има Такъв Народ и останалите “партии на протеста”. За да има смяна на модела, не би трябвало да вземат участие ГЕРБ и Движение за права и свободи.” Това мнение изрази националният представител от ПГ на “БСП за България” Стоян Мирчев по БНР.

Крайното решение за отношението на Българска социалистическа партия към държавното управление от Има Такъв Народ ще се вземе от Националния съвет на партията, напомни социалистът.

“Нужно е всички да свалим картите си на масата и да забележим дали ще намерим мощ дружно да променим нещата”, разяснява още депутатът от левицата като изрази мнение, че към този миг е нужно постоянно държавно управление за България, с цел да се оправи с доста въпроси наесен, измежду които бюджетът за идната година, здравните и стопански ограничения към Коронавирус и Планът за възобновяване и развиване.

От левицата не претендират за постове: “За нас най-важни са политиките. Да се оправим с по-ниските приходи, да се преизчислят пенсиите, промени в здравеопазването; помощ за дребния и междинен бизнес”, уточни Мирчев. По думите е нужна гаранция посредством писмен документ за споразуменията сред партиите, с цел да се знае от обществото по кои политики са подписани съглашения.

Коментари особено за “Труд”
Стоян Михалев, ДСБ, „ Демократична България”: Можем да кажем чак при гласуването


Решението за поддръжка или не ще го вземем във вторник на съвещанието на парламентарната група от 17 ч. Може да го обявим незабавно, само че е допустимо то да стане ясно в сряда при самото гласоподаване на проектокабинета на Има Такъв Народ. Това, че от “Зелено движение” взеха решение да не поддържат държавното управление на Има Такъв Народ, още нищо не значи. При нас решенията се взимат с консенсус. Решението ще бъде на обединяването, а не всяка партия да си извади някаква позиция. „ Зелените” имат 4 депутати, ДСБ е с 14, най-вече има “Да, България”. Не е въпрос на настроения, ще се изслушат всички гледни точки и най-после ще се вземе консенсусно решение, няма да е с 4:3 взехме решение еди какво си.
Тома Биков, ГЕРБ-СДС: Влизаме в залата и гласуваме срещу


В сряда влизаме в залата и гласуваме срещу. Ако получим мандат, го връщаме незабавно. Нямам концепция на коя трета партия може да бъде връчен мандатът. Може и на ИБГНИ, само че това ще изпокара президента с Българска социалистическа партия. Ако го даде пък на Българска социалистическа партия, не може да мине, въпреки че и с ИБГНИ е подозрително.
Арман Бабикян, ИБГНИ: Чакаме Дончева и Хаджигенов


Окончателно решение на групата на ИБГНИ за поддръжка или не на проектокабинета на Има Такъв Народ няма. Вероятно ще бъде взето в понеделник. Тогава ще разберем дали Хаджигенов и Татяна Дончева са толкоз срещу, колкото се показват. При нас решенията се взимат с консенсус, а не с болшинство.
Недялко Недялков: Навлизаме във втората фаза от държавния прелом на Румен Радев


Навлизаме във втората фаза от държавния прелом на Румен Радев, разгласи издателят на ПИК Недялко Недялков. “Радев трескаво неодобрява и дискредитира “Има подобен народ” на Слави Трифонов, с цел да узакони служебния кабинет като постоянен, като функционалност на безспорната си власт. А пътят на Радев към безспорната власт минава през главата на Слави Трифонов. И тогава Народното събрание в действителност към този момент ще бъде просто фон на Министерския съвет, а той покорно ще разписва и верифицира указите на президента.

Но държавното управление не може да влезе в ролята на нотариус, нали? Радев върви по стъпките на късния цар Борис, пропагандата модифицира и истински фетиш към личността му, само че за разлика от Борис той не разполага с опитни и доблестни офицери-патриоти, които интелигентно да постановат волята му. Царската войска е заместена от някогашни ченгета с енкаведейско мислене. Тип Бойко Рашков. Те боравят с примитивните способи на сталинизма: репресират политическия конкурент, бъркат се в правосъдната система, задействат всички хладни оръжия на клеветата и клеветата. На Радев му се желае да е цар Борис, само че завършва като карикатурен ерзац на Вълко Червенков”, счита Недялков.

“Следващата крачка евентуално е да основе своя партия - партия “служебно правителство” с водач премиера-слънце Стефан Янев. Чиято първа грижа бе да уреди двете си деца на високоплатена държавна работа в БЕХ и “Булгаргаз”, сподели още Недялков.

“Драмата на Слави Трифонов е, че има двама татковци в политиката - Румен Радев и Ахмед Доган. Те го сътвориха в неистовия си блян да съборят Бойко Борисов, като му опълчват негов огледален облик (тъй като Трифонов е семантичен близнак на Борисов в политиката).

Радев и Доган обаче се изпокараха, разтуриха фамилния съюз (създаден по нормите на Истанбулската конвенция) и Слави към този момент е дете на разведени родители. Той направи своя избор, избра да остане при баща Ахмед и в този момент гневът на родител 2 е пикантен, величествен. Свидетели сме на същинска кървава титаномахия от древногръцкия епос с непредвидими последствия за страната. Залогът е демокрацията, нормалността, систематичният път на България към по-добро бъдеще за децата ни.
Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР