Декемврийското харчене на бюджетния излишък за текущата година се очертава

...
Декемврийското харчене на бюджетния излишък за текущата година се очертава
Коментари Харесай

Задава ли се декемврийско харчене на 2,2 млрд. лева?

Декемврийското харчене на бюджетния остатък за настоящата година се обрисува като един от най-важните политически принадлежности, защото доста от огромните заплащания се случват тогава. Понякога е мигане към гласоподавателите, само че от време на време е оформяне на цели стратегии или заплащане на предходни неточности. Това сподели за утринния блок на БНР Петър Ганев от Института за пазарна стопанска система (ИПИ). Той напомни, че в последните години точно такива заплащания са били направени за АЕЦ „ Белене ", за санирането.

„ Винаги би трябвало с нараснало внимание да следим какво вършат определените от нас политици в последният месец на годината. Тази година има за какво да го вършим, защото, на процедура, сега имаме остатък от към 2,2 милиарда лв.. Той даже е малко повече от този за предходната година, само че по-голямата част от него беше по европейските средства - пристигнали от Европа пари, които не сме похарчили, до момента в който сега този остатък от 2,2 милиарда лв. е напълно по националния бюджет. По европейските средства сме на баланс ", изясни икономистът и посочи, че съвсем целият остатък - близо 2 милиарда лв. - е в перото „ Капиталови разноски ".

По думите на Ганев, все още нямаме явен сигнал защо могат да отидат тези пари. Беше казано, че тази година няма да има саниране, явно изтребителите няма по какъв начин да се развият толкоз бързо, да се заплаща нещо, даже да минава по бюджета на някое министерство, по " Белене " също не следва някакво заплащане, банките са постоянни...

„ Голяма част от финансовите разноски у нас към този момент са по европейски стратегии, посочи икономистът и уточни: Това е по- деликатният миг, че методът, по който вършим нашия бюджет, в случай че някой желае да се възползва от този остатък, той би трябвало да откри метод да го похарчи в границите на декември, а не занапред да стартира някаква дълга стратегия. Разбира се, това е отрицателното мислене, което е в посока " дали ще ги харчим и защо ". Позитивното е, че може пък в последна сметка да няма огромно декемврийско харчене. "

Ганев не изключва да има някакви коледни надбавки, някакви обществени разходи. „ Но в последните години никой не е съумял да профука милиард или два милиарда остатък единствено за обществени разходи. Обикновено има някакво огромно финансово перо. Не се вижда огромният слон в стъкларския магазин, само че в случай че гледаме данните, може и да се появи подобен! "
Източник: econ.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР