Димитър Маргаритов: Даването на допълнителни минути при увеличение на цената не е непоискана услуга
Даването на спомагателни минути и
бонусиа> при оповестено нарастване на цената не е непоискана услуга. Това сподели някогашният ръководител на Комисията за отбрана на потребителите (КЗП) Димитър Маргаритов в изявление за " Тази заран ". Коментарът му идва по отношение на оповестеното нарастване на цените, оповестено по-рано този месец от един от мобилните оператори Yettel. " В този проблем непоискана услуга не може да има. Непоискана услуга може да има, в случай че сте си спрели парното, а ви изпратят сметка и ви кажат, че са ви доставили топлоенергия до входа на жилището ", сподели още той.
По думите му в тази ситуация на Yettel операторът трансформира своите тарифни проекти и общи условия съгласно наредбата на член 230 от Закона за електронните известия, който позволява на телекомите да вършат промени.
Ъпгрейд, индексация или повишаване: Какво се случи с проектите на Yettel
Ще има ли смяна на параметри и цени и при другите телекоми?
При осъществяване на такива дейности операторът би трябвало да даде опция на потребителите да прекратят договорите си без спомагателни разноски, изясни Маргаритов. Потребителите обаче дължат възнаграждение на така наречен извънредно субсидирано устройство (намалените телефони), разяснява някогашният началник на КЗП.
Маргаритов даде и добра оценка на КЗП през последните месеци. Комисията е имала хубави акции за отбрана на ползите на потребителите и би трябвало да бъде поощрена, само че е значимо да се насочат еднопосочни сигнали, с цел да не се разколебава отношението на хората. Изказването му идва на фона на разнопосочните сигнали от КЗП във връзка с повдигането на цените. Посланието, че " в случай че просто ви вдигнат цената, КЗП няма да санкции. Ако вдигнат цената и дадат още минути, КЗП ще санкции " не е преференциално за потребителя, добави Маргаритов.
Маргаритов показа и забавни данни за бюджетите на потребителите за техника по време на празниците. Той цитира изследване, съгласно което за покупка на техника дамите заделят 400 лева, а мъжете - 600 лева
Той предизвести и защо да внимаваме при извършването на покупки. На първо място са така наречен " каскадни " понижения - когато търговците понижат една стока, а по-късно сложат второ понижение (когато имаме налепени етикети един върху друг). Друг значим фактор е да вземем поради и сезонното натоварване на куриерските компании, които от време на време бавят колета. Практиката " не доставяме към този момент до този адрес, елате да си вземете пратката от друго място " също е нелоялна съгласно някогашния ръководител на КЗП. " Това са предварителни условия, за които вие сте си платили действително ", изясни той. На трето място Маргаритов сложи и дребните търговци, които нямат потенциал да поемат огромна част от поръчките. Те поставят огромни каталози с артикули, само че нямат потенциала да ги изпълнят. " Това е проблем, тъй като хората си избират съответни неща и би трябвало деликатно да изследват потенциала на търговеца ", разяснява той.
КЗП ще ревизира по какъв начин се вършат пониженията на цените в магазините
Какви са главните условия
Още един миг, за който да внимаваме е слагането на високи " общоприети " цени, които са сякаш понижени. По думите му не е ясно дали на тази цена някой е продавал преди този момент, че по-късно тя да бъде понижена.
Няма разлика в гаранцията на продукта по отношение на това дали той е закупен онлайн или в магазин, както и дали е с понижена цена, безапелационен бе Маргаиртов.