Дъщeрнитe дружecтвa БДЖ Пътничecки прeвoзи и БДЖ Тoвaрни прeвoзи щe

...
Дъщeрнитe дружecтвa БДЖ Пътничecки прeвoзи и БДЖ Тoвaрни прeвoзи щe
Коментари Харесай

Какви са проблемите в БДЖ, коментар на Йордан Мирчев и Иван Кирилов

Дъщeрнитe дружecтвa БДЖ " Пътничecки прeвoзи " и БДЖ " Тoвaрни прeвoзи " щe бъдaт прeoбрaзувaни в eднoлични aкциoнeрни дружecтвa. Каква е задачата и до какво ще докара решението - в студиото на предаването " Още от деня " разясняват Йордан Мирчев - някогашен началник на БДЖ и Иван Кирилов - ръководител на браншовата организация в КТ „ Подкрепа ".

Йордан Мирчев - някогашен началник на БДЖ: Това решение не взема решение проблемите на Българските държавни железници. Те и в този момент са си търговски сдружения, имат си ръководещи органи. Проблемите на БДЖ не са от през вчерашния ден и от през днешния ден, драмата продължава и железниците потънаха още по-надолу.
Иван Кирилов също поддържа мнението на Йордан Мирчев, че българските железници няма да се подобрят с това решение. По думите му липсва подготвеност в ръководството на железниците.
Иван Кирилов - ръководител на браншовата организация в КТ „ Подкрепа ": Преди това превръщане бяха осъществени структурни промени, които бяха извънредно некомпетентни и неефективни.
Бившият началник на БДЖ счита, че услугата е на ниско равнище и не конкурентна на пазара на услуги. Според него решението не е обединяване в акционерни търговски сдружения.
Иван Кирилов - ръководител на браншовата организация в КТ „ Подкрепа ": Лошото менажиране е една от аргументите да има липса на пари. Железницата би трябвало да бъде управлявана от човек в системата, а не от един управител или няколко такива. Това е една система, която сама по себе си е изключителна и не всеки може да я ръководи.
Според експертите в сектора решението на казуса с държавните железници ще е посредством възстановяване на изискванията на труд. Професията на железничар е непривлекателна, разяснява още Иван Кирилов. Заплащането в сферата и качеството на транспортната услуга са главните аргументи за проблемите в сферата.
Йордан Мирчев - някогашен началник на БДЖ: Липсва една дълготрайна стратегия за стабилно развиване и рационализация на железопътната услуга. Няма тактика. Пари в железниците са наливани. Над 2 милиарда за последните 10 години. Предишните споделиха, че купуваме 42 влака за близо 500 млн. лв., в този момент споделят " ще купуваме вагони втора ръка ". В същото време сега в БДЖ се доставиха 50 мотрисни влакове, 40% от тях не се движат. Това са влакова на над 15 години и в този момент би трябвало да дадем 137 млн. лв., които са 40% от цената, която платихме при доставката на тези влакове. Продадохме локомотивите на ниска цена на едно сдружение, което желае да конкурира БДЖ и да го ръководи, в това време то завоюва търга за ремонт на локомотиви и то на по-висока цена.
Според тях най-сериозния проблем в железниците е неналичието на рационализация и стабилно развиване.

По думите на Иван Кирилов не би трябвало страната да дефинира кой да ръководи железницата, а концепцията за придобиване на БДЖ от частно комерсиално сдружение също няма да спомогне за възстановяване на обстановката е железниците.

Експертите считат, че главното в ръководството на БДЖ би трябвало да е компетентността. Кадри с нужните качества има.
Иван Кирилов - ръководител на браншовата организация в КТ „ Подкрепа ": КТ " Подкрепа " ще продължи да се стреми да способства за увеличение привлекателността на специалността. В противоположен случай ще се наложи да излезем с нашите членове и с членовете на другите синдикални организации на улицата, с цел да бъдем чути. Предстоят нови договаряния за подписване на групови и трудови контракти, защото сегашния изтича през месец март идната година, при положение, че не реализираме договорености, за които говорихме за рационализация, повишение на приходите, не е изключено да се случат разнообразни типове протестни действия.
Източник: bnt.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР