САЩ и Турция се разбраха за предотвратяване на разрастването на Ислямска държава в Сирия
Държавният секретар на Съединени американски щати Антъни Блинкън е разискал с турския външен министър Хакан Фидан в Анкара нуждата от продължение на напъните на Съединени американски щати и Турция за попречване на разрастването на " Ислямска страна " в Сирия, съобщи Ройтерс и Българска телеграфна агенция.
" Нашите страни работиха доста интензивно и дадоха доста в продължение на доста години, с цел да обезпечат елиминирането на териториалния халифат на " Ислямска страна ", с цел да подсигуряват, че тази опасност няма да надигне главата си още веднъж и е неотложно да продължим с тези старания ", сподели Блинкън на конференция.
Той добави, че има необятно единодушие за това какво биха желали да видят Турция и Съединени американски щати в Сирия след свалянето на някогашния президент Башар Асад.
Държавният секретар на Съединени американски щати означи още, че е разискал нуждата палестинската въоръжена формация " Хамас " да каже " да " на съглашението за преустановяване на огъня в Газа в диалози с турския президент Реджеп Тайип Ердоган, както и с външния министър Хакан Фидан.
" Оценяваме високо ролята, която Турция може да играе в потреблението на гласа си с " Хамас ", с цел да се опитаме да доведем това до край ", заключи Блинкън.
Приоритет за Турция е постигането на непоклатимост в Сирия, съобщи турският външен министър Хакан Фидан, съобщи телевизия СиЕнЕн-Тюрк.
Фидан уточни през днешния ден, че с Блинкън са разискали редица въпроси, свързани основно с развитията в Близкия изток.
Обсъдихме обстановката в Сирия и линията Газа. Говорихме за вероятната турска и американска роля в бъдещето на Сирия, уточни турският външен министър.
Нашият приоритет е да стабилизираме Сирия. Също по този начин желаеме да изкореним тероризма там, в това число да бъдат отстранени терористите от групировките ДАЕШ ( " Ислямска страна " ) и ПКК (Кюрдска работническа партия). Говорихме за това какво можем да създадем по тези въпроси, какви са общите опасения, уточни Фидан.
Той добави, че с Блинкън са на общо мнение, че е належащо допустимо най-скоро да бъде преустановен огънят в линията Газа.