Държавният глава Румен Радев ще връчи утре мандат на парламентарната

...
Държавният глава Румен Радев ще връчи утре мандат на парламентарната
Коментари Харесай

Президентът връчва третия мандат за съставяне на правителство на партията на Доган

Държавният глава Румен Радев ще връчи на следващия ден мандат на парламентарната група на „ Алианс за права и свободи “ с искане да излъчи претендент за министър-председател. Това оповестиха от прессекретариата на президента, представени от „ Българска телеграфна агенция “. 

Процедурата следва конституционния ред, който се задейства след оставка на държавно управление. Държавният глава е задължен да стартира съвещания и да разпореди изследователски мандат първо на най-голямата по бройка парламентарна група, която показва претендент за министър председател и предлага състав на кабинет.

Ако в границите на седем дни не бъде показано държавно управление, мандатът се дава на втората по величина парламентарна група. При крах и в този период, президентът дава опция на последваща парламентарна група да излъчи претендент за министър-председател, още веднъж с едноседмичен период.

В случай че не се реализира единодушие за сформиране на постоянно държавно управление, след съвещания с парламентарните сили и по предложение на претендент за длъжностен министър-председател, президентът назначава длъжностен кабинет и насрочва предварителни парламентарни избори в период до два месеца.

Присъединете се към нашия 

Радев: Доверието в изборите минава през машинно гласоподаване с електронно отчитане на резултатите

Източник: iskra.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР