Държавата увеличи данъчните облекчения за деца и деца с увреждания.

...
Държавата увеличи данъчните облекчения за деца и деца с увреждания.
Коментари Харесай

600 лева данъчно облекчение за дете – моментът за декларациите настъпи

Държавата усили данъчните облекчения за деца и деца с увреждания. С изменение на Закона за държавния бюджет за 2022 година можем да пожелаеме възобновяване на налози в размер до 600 лева при едно малолетно дете, до 1200 лева при две, до 1800 лева при три и повече деца, както и до 1200 лева за всяко дете с увреждане.

Тези облекчения се употребяват еднократно за всяка календарна година и съставляват възобновяване на импортирани налози върху приходите за съответната година. Родителите могат да заявят прилагане на данъчното облекчение по два метода:

До 31 декември всеки работещ на трудов контракт може да подаде декларация за прилагане на данъчното облекчение пред работодателя си и да получи сумата през него.

Ако сте пропуснали този период, работодателят ви е отказал да спомага по тематиката или пък сте самоосигуряващ се, имате втори елементарен метод да заявите приемане на облекчението - с годишната данъчна декларация за приходите на физическите лица (по член 50 от ЗДДФЛ), която се подава към Национална агенция за приходите до 30 април.

На първо място би трябвало да уточним, че това не е помощ, а съставлява връщане на заплатен към страната налог. Т.е. би трябвало да имаме импортирани налози през годината, с цел да пожелаваме тяхното възобновяване назад.

Например, родител, който през цялата 2022 година e по майчинство, не може да употребява данъчното облекчения, защото приходът, който е получавал, е необлагаем, т.е. не е плащан налог. При тези случаи данъчното облекчение може да се употребява от другия родител.

Облекчението може да се употребява от родител, аставник или приемен родител, който не е лишен от наставнически права. Детето (децата) не би трябвало да е навършило пълноправие (или да навършва 18 през съответната година) и да не е настанено в дом за деца или друга медико-социална грижа. Данъчното облекчение за дете с увреждане може да се употребява при дете/деца с 50% и нагоре степен на увреждане. При разведени родители, облекчението няма ограничаване да бъде употребено от родителя, на който не е предоставено упражняването на родителските права - само с изискването, че не може да има повтаряне и единствено единият от родителите може да го съобщи.

Важно е да знаете, че данъчното облекчение може да се употребява единствено от родител, който няма неплатени отговорности. Да уточним - това, че имате фиш за превишена скорост от април, който още не сте платили, не значи безусловно, че не може да ползвате облекчението. Става въпрос за неплатени отговорности, които подлежат на наложително осъществяване. Вместо да гадаете дали имате такива, може елементарно да ревизирате това в системата на НАП тук. За достъп до услугата е нужен ПИК (персонален идентификационен код), който се издава във всеки офис на Национална агенция за приходите в страната. Ако имате отговорности, можете до март 2023 година да ги изчистите, тъй че да подадете декларацията си и да ползвате облекчението.

Национална агенция за приходите показва, че данъчното облекчение за деца с уверждания може да се употребява в това число и за деца, при които решението на ТЕЛК/НЕЛК е излязло или изтича през 2022 година, както и за деца с увреждания, които са родени или са умряли през 2022 година, като при пресмятане на размера се взима поради съответната дата.

Ползването на облекчението може да бъде до размера на платения през годината налог. Т.е. в закона е закрепен таванът на сумата за възобновяване, а дали тя ще бъде достигната, зависи от осигурителния приход на кандидатстващия родител.

Ако родител на две деца, да вземем за пример, се обезпечава на минимална работна заплата, то данъкът, който е платил от трудовите си приходи за годината, е по-малко от облекчението от 1200 лева за две деца. В този случай този родител може да получи възобновяване на сумата до размера на налога, който е платил.

Данъчното облекчение може да се употребява единствено от единия родител, т.е. не се позволява повтаряне. Ако подлежащия на възобновяване налог от приходите на кандидатстващия родител е по-малък от посочения в закона таван - какъвто беше образецът с минималната заплата, единствено за остатъка до тавана на облекчението вторият родител може да подаде искане в годишната си данъчна декларация.

Това може да стане при родители, работещи на трудов контракт. За задачата в период от 30 ноември до 31 декември е належащо при работодателя по главно трудово правно отношение да бъдат предоставени съответните документи:

За данъчно облекчение за деца се попълня Декларация на Национална агенция за приходите по пример, която може да бъде изтеглена от уеб страницата на институцията тук.

За данъчно облекчение за деца с увреждания се попълня Декларация по пример (може да изтеглите от уеб страницата на НАП тук), като се показва също копие от решение на ТЕЛК/НЕЛК за детето.

В документите се заявява, че работникът/служителят няма да употребява същото данъчно облекчение при различен шеф, както и че другият родител няма да го употребява. Сумата за възобновяване се изплаща от работодателя към служителя/работника в период до 31 януари 2023 година

В случай че не сте подали документи през работодателя си до края на 2022 година, можете да ползвате данъчното облекчение, попълвайки годишна данъчна декларация за физически лица по член 50 от ЗДДФЛ. В случая за тази цел се попълня Приложение 10 за прилагане на данъчни облекчения. Разбира се, също така приложение, всеки самостоятелно би трябвало да види дали има и други условия за обявление по отношение на приходите му през 2022 година и надлежно, в случай че е належащо, да попълни и други приложения - да вземем за пример, за приходи от финансови принадлежности, за спомагателни приходи по цивилен контракти и други

Попълването на декларацията може да стане електронно през портала за електронни услуги на Национална агенция за приходите - с електронен автограф или с ПИК, публикуван от институцията. Ако електронното подаване на декларация ви тормози, всяко физическо лице, което не е самоосигуряващо се, може да подаде годишната данъчна декларация и на място в съответния офис на Национална агенция за приходите по непрекъснат адрес. Имайте поради, че самото погашение на облекчението може да се забави, защото заявените данни подлежат на възможна инспекция.

Ако имате въпроси, свързани с налози, данъчни облекчения, осигурителни вноски и прочие, повече информация и уточнения може да получите от осведомителния център на Националната организация по приходите посредством единния телефонен номер за цялата страна 0700 18 700. Запитване може да изпратите и до [email protected].
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР