Държавата трябва да бъде в помощ на производителя във всеки

...
Държавата трябва да бъде в помощ на производителя във всеки
Коментари Харесай

Президентът Йотова: Държавата трябва да бъде гарант за опазването и развитието на животновъдството и земеделието

„ Държавата би трябвало да бъде в помощ на производителя във всеки миг, да бъде поръчител, да пази от наводнения и суши, да ползва нужните политики в помощ на отглеждането на животни и земеделието. Те са нашето национално благосъстояние, културата, която имаме и посредством, на която сме оживели повече от 13 века ". Това съобщи президентът Илияна Йотова, която взе участие в откриването на XIV Национален събор на овцевъдите в България. Съборът се организира в местността край Петропавловския манастир в община Лясковец от 2013 година насам и е отдаден на съхраняването и развиването на българските занаяти, обичаи и фолклор. На събитието, което ще продължи до 24 май и годишно събира невиждан по мащаб за Балканите гости и участници, участваха още министърът на земеделието и представители на локалната власт.

В приветствието си президентът означи, че прехраната на всеки български жител е въпрос на национална сигурност и нейното гарантиране е обвързано с съответни институционални дейности в интерес на българското земеделие. „ Не би трябвало единствено да броим животните и да се задоволяваме със статистиките, да измерваме количеството мляко, сирене и кашкавал, което сме произвели. Недопустимо хората, на които разчитаме за нашата издръжка, нерядко мъчно да свързват двата края “, уточни Илияна Йотова.

По думите на президента стабилността в бранша изисква целенасочени национални политики и подготвеност страната да се вслуша в потребностите на производителите. „ Нека тяхна да бъде волята и решението. Кооперативи, обособени фермери, дано да изберат, тъй като те са тези, които би трябвало да вземат решение проблемите навреме. Ние като институции и страна би трябвало да стоим зад тях “, сподели още тя.

Илияна Йотова беше безапелационна, че не са нужни полемики дали земеделието да бъде измежду главните цели на страната. „ Това е ясно, то е надълбоко в българските обичаи. Има ли легенда без пастир и стадо в богатия ни фолклор “, попита реторично президентът.

Президентът дефинира Събора на овцевъдите като празник на българския дух и опция да забележим завещаните от предците ни обичаи. Илияна Йотова пожела на всички производители здраве, кураж и триумф. „ Днес на този събор и фестивал живее България – несломима, горда и богата “, посочи още президентът.

Българското овцевъдство има капацитет да се развие като сполучлива продуктова ниша с вероятности както за вътрешния пазар, по този начин и за интернационална реализация. Това съобщи министърът на земеделието и храните Пламен Абровски при формалното разкриване на XIV Национален събор на овцевъдите в България, който се организира край Петропавловския манастир, община Лясковец.

Земеделският министър акцентира смисъла на овцевъдството като обичаен български занаят, съхранил генерации българи и съдействал за развиването на отглеждането на животни в страната. По думите му превъзмогването на провокациите в бранша изисква поредни старания и партньорство сред институциите и браншовите организации.

Пред публицисти министър Абровски разяснява и настоящи тематики, свързани с развиването на бранша. Той посочи, че превъзмогването на наклонността за понижаване на животните не може да бъде реализирано само посредством финансово подкрепяне, а изисква поредна политика, законодателни промени и облекчение на административната тежест за земеделските производители. „ Българският животновъд има потребност да работи, а не да се занимава с бумащина. Министерството би трябвало да основава условия, а ролята на производителите е да създават качествена храна “, сподели още министър Абровски. Той уточни, че при нужда ще бъдат подхванати кадрови промени, защото секторът се нуждае от бързи и ефикасни дейности. Земеделският министър осведоми, че в Народното събрание са импортирани два законопроекта, ориентирани към поддръжка на българските производители и обезпечаване на по-качествена храна на налични цени за потребителите -Законът за отбрана на потребителите и Законът за защита на конкуренцията. По думите му Министерството поддържа деен разговор с всички участници по агрохранителната верига. Той подчертава и върху нуждата производителите да затварят цикъла на произвеждане посредством преправка и основаване на артикули с по-висока добавена стойност. Като образец за поощряване на директния контакт сред производители и консуматори, министър Пламен Абровски уточни провеждания всяка сряда фермерски пазар пред Министерство на земеделието и храните. Той акцентира също, че страната разполага със сериозен запас по европейските стратегии за поощряване на механизацията, дигитализацията и модернизацията на стопанствата, които могат да оказват помощ за превъзмогване на дефицита на работна ръка и да покачат конкурентоспособността на българските аграрни производители до равнището на останалите страни членки на Европейския съюз.

На формалното разкриване на събора участваха съпредседателите на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация Симеон Караколев и Янка Тодорова, националният представител Александър Узунов, кметът на Лясковец Васил Христов, регионалният шеф на Велико Търново Марин Богомилов, кметът на община Горна Оряховица Янко Рашков, заместник-министърът на земеделието и храните проф. Крум Неделков, ръководителят на Комисията за защита на конкуренцията Росен Карадимов, зам.-изпълнителният шеф на Държавен фонд „ Земеделие “ Ива Иванова и други.

Тазгодишното XIV-то издание на Националния събор на овцевъдите в България минава под мотото „ Българските храни от български първични материали “. Основна цел на събитието е дребните и междинни български производители на качествени храни да доближат непосредствено до потребителите. В изложбените и комерсиалните зони вземат участие над 60 фермери и производители на фермерски храни и артикули, както и повече от 70 занаятчии, представящи обичайни български занаяти и произведения.
Източник: skandal.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР