Държавата ще финансира придобиването на второ висше образование, но само

...
Държавата ще финансира придобиването на второ висше образование, но само
Коментари Харесай

Безплатно второ висше, но само за някои

Държавата ще финансира придобиването на второ висше обучение, само че единствено в предпазените специалности и предпочитаните професионални посоки. Това излиза наяве от законопроект за изменение на Закона за висшето обучение, импортиран от депутати от ГЕРБ, " ИТН " и " Българска социалистическа партия - обединена левица ".

Сега студентите у нас имат право на по този начин наречената " държавна поръчка " при придобиването на една бакалавърска, една магистърска или магистърска след бакалавърска и една докторска степен. Придобиването на второ висше обучение в този момент е 100% платено от студентите.

Още по тематиката
21 март 2025 16:41
Идеята да отпадне ограничаването в закона, с цел да може страната да финансира придобиване на втора и последваща образователно-квалификационна степен, пристигна от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев.

В края на март по време на съвещание на Съвета на ректорите в Плевен той изложи претекстовете зад желанието си:

" Навремето имаше по-малко предложение на висше обучение, само че доста искащи. Сега сме изправени пред друга обстановка: имаме браншове, имаме професионални посоки, в които имаме, от една страна, ниско търсене, от друга, високи потребности на пазара на труда - инженерно-техническите, природо-математическите, здравни грижи, природо-математически и други ".

Първи да уредят смяната посредством план за изменение на Закона за висшето обучение пробваха депутати от ГЕРБ-СДС. Внесеният в деловодството на Народното събрание документ оферираше цялостна анулация на възбраната, считано от 1 януари 2026 година Впоследствие обаче вносителите отдръпнаха законопроекта си.

На негово място при започване на април беше импортиран нов, който планува отчасти освобождение от платено образование единствено за част от специалностите.

Целта на по този начин формулирането изменение в Закона за висшето обучение е да се преодолее предстоящият предстоящ дефицит от експерти на пазара на труда от съответните професионални посоки. Според депутатите, които оферират смяната, тя ще ускори мотивацията на студентите да се образоват в специалности, към които липсва изявен интерес.

" Според анализите 10% от приема по държавна поръчка всяка година остава неосъществен, като това е най-вече в предпочитаните професионални посоки и предпазените специалности ", стимулират предлагането си депутатите.

Законопроектът планува образованието в тези посоки и специалности като втора или последваща образователно-квалификационна степен страната да финансира от началото на 2026 г.
Източник: mediapool.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР