Държавата не само че не отнема деца от семействата им,

...
Държавата не само че не отнема деца от семействата им,
Коментари Харесай

Идея: Държавата да финансира българи, които ще се завърнат от чужбина и ще работят у нас

„ Държавата освен че не лишава деца от фамилиите им, тя постоянно е търсила способи да ги поддържа в развъждането и възпитаването. Няма нищо по-добро от това децата да порастват в постоянна фамилна среда, щастливи, с обезпечено обучение, опазване на здравето, спорт и да станат пълноценни жители “. Това съобщи заместник-министърът на труда и обществената политика Зорница Русинова, която взе присъединяване в районната академия на МГЕРБ в Созопол.
Тя оспори няколко тези, които се популяризират в обществените мрежи и провокират подправени вести и операция на публичното мнение. „ Две са в действителност измененията в Закона за протекция на детето и спомагателните промени в Закона за обществените услуги. Първата е да се отстрани от законодателството дефиницията „ дете в риск-дете с увреждане “, която към този момент е архаизъм. Не всяко дете с увреждане може да бъде дете в риск. Има доста, които пълноценно се отглеждат от фамилиите, имат поддръжка и няма риск това дете да бъде изоставено. Втората смяна е координационен механизъм сред Министерството на труда и обществената политика, Министерство на вътрешните работи, общините, Спешна помощ и други институции. В случай на принуждение или занемаряване на деца да има своевременна съгласуваност сред страните с отношение по проблема “, разясни Русинова.
Тя коментира и готовността на страната от началото на идната година да финансира българи, които ще се завърнат от чужбина и ще работят у нас . Освен осведомителни услуги за работни места и устройване в съответен град са планувани редица ограничения. Условието за помощ е индивидът да даде подписан контракт с шеф у нас. „ Имаме желание в границите на една година да покриваме разноските за наем до записване на децата в ясла и в детска градина, до момента в който индивидът се откри. В рамките до четири месеца да поемаме също с детегледач през Бюрото по труда обезпечен, образование по български език и стипендии за членове на фамилията с друго поданство, в случай че е належащо.
За да може да подтикваме тези младежи да не се концентрират единствено в София и в Пловдив, или във Варна, ние ще допълваме заплащането на един човек с размера на половин минимална работна заплата “ , сподели Русинова. Заместник-министърът показа, че данните на общественото министерство от извършени кариерни конгреси в страни членки на Европейския съюз, където има огромни български общности и от студенти, сочат, че 70% от тях биха се върнали да работят у нас, в случай че имат условия за това. „ Добре е, че имаме младежи, които получават образованието си в влиятелни университети в чужбина. Те са благосъстояние за страната ни и би трябвало да поставим старания да ги върнем у нас. Ще се задълбочи наклонността не хората да търсят работа, а противоположното – дължи се на дигитализацията, електронните услуги и други фактори.
Още една добра политика, която ще изпълним – от януари 15 000 000 лв. от Оперативна програма  “Развитие на човешките запаси ” ще бъдат ориентирани от държавния бюджет за обособяването на „ Детски кътове “. Услугата ще е почасова – до четири часа, а не целодневна. Новата скица е ориентирана към фамилиите с дребни деца и планува да се реализира в огромните градове , където има дефицит на детски ясли и градини, и това пречи на пълноценната реализация на член от фамилията. За основаването на детските забавачки на работното място, работодателите ще аплайват по план за финансиране от 50 до 150 000 лв. “, добави заместник-министърът на труда и обществената политика. 
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР