Датското правителство ще се опита да намери правни средства, които ще позволят на властите да предотвратят изгарянето на копия на Корана пред посолствата на други държави в Дания, външният министър Ларс Локе Расмусен каза.
„Изгарянето е дълбоко обидно и безразсъдно действие, извършено от няколко лица. Тези няколко индивида не представляват ценностите, върху които е изградено датското общество“, каза Расмусен в изявление в неделя.
„Следователно датското правителство ще проучи възможността за намеса в специални ситуации, когато например други държави, култури и религии са обиждани и когато това може да има значителни отрицателни последици за Дания, не на последно място по отношение на сигурността ”, каза той.
Дания и Швеция се озоваха в центъра на международното внимание през последните седмици след протести, при които Коранът, ислямската свещена книга, беше повреден или изгорен.
В отделно изявление в неделя шведският премиер Улф Кристерсон каза, че е бил в близък контакт с датския си колега Мете Фредериксен и че подобен процес вече е в ход в Швеция.
„Също така вече започнахме да анализираме правната ситуация... за да обмислим мерки за укрепване на нашата национална сигурност и сигурността на шведите в Швеция и по света“, каза Кристерсон в публикация в Instagram.
Възмущение в мюсюлманските страни
Този месец крайнодесни активисти извършиха редица публични изгаряния на свещената книга на исляма пред посолствата на Ирак, Египет и Турция в датската столица.
В понеделник двама членове на ултранационалистическите датски патриоти стъпкаха копие на Корана и го запалиха в поднос с калаено фолио до иракско знаме.
По-рано този месец в Швеция иракски гражданин, живеещ в страната, Салван Момика, на 37 години, стъпка свещената книга и запали няколко страници.
Публичните палежи в скандинавските страни предизвикаха широко възмущение в мюсюлманските страни, като Саудитска Арабия, Турция, Обединените арабски емирства, Иран, Мароко, Катар и Йемен протестираха в отговор.
Швеция и Дания заявиха, че осъждат изгарянето на Корана, но не могат да го предотвратят съгласно техните правила, защитаващи свободата на изразяване.
Съветът на ООН по правата на човека (UNHRC) по-рано този месец одобри резолюция относно религиозната омраза и фанатизма след няколко изгаряния.
Пакистан и други държави от Организацията за ислямско сътрудничество подкрепиха предложението, заедно с редица страни с немюсюлманско мнозинство, включително Индия и Виетнам. Съединените щати и Европейският съюз се противопоставиха на резолюцията на основание, че се намесва в свободата на изразяване.
В изявлението си Расмусен добави, че каквато и мярка да бъде предприета, „разбира се, трябва да бъде направена в рамките на конституционно защитената свобода на изразяване и по начин, който не променя факта, че свободата на изразяване в Дания има много широк обхват ”.
Източник: Ал Джазира и информационни агенции