Дания прибави световна титла в мъжкия хандбал към олимпийската спечелена

...

Дания разгроми Норвегия за първа световна титла в мъжкия хандбал

Дания прибави международна купа в мъжкия хандбал към олимпийската извоювана в Рио де Жанейро преди две години. Единият от двата домакина на Мондиала разгроми Норвегия във финала с 31-22 (18-11) пред повече от 15 хиляди фенове в Хернинг.
 Германия - Норвегия и Дания - Франция са полуфиналите на Световното по хандбал

Мачовете са в петък в Хамбург, финалът е в неделя в Хернинг

Мачът беше равносилен единствено в първите минути, когато се играеше гол за гол. Около 10 минута датчаните затвориха крепко отбраната си, а вратарят Ландин отчая норвежците, с което разликата стартира да нараства. Още на почивката стана ясно, че второто полувреме ще бъде единствено чиста условност.

Кай Йохансон ловко съумя да блокира основните хандбалисти на Норвегия, както и скоростните контраатаки, донесли втори следващ край на скандинавците. В края влязоха запасите, които по този начин записаха игрово време при спечелването на първата историческа купа за Дания.

Микел Хансен вкара 7 гола и беше разгласен за МВП на шампионата. Мортен Тофт Олсен и Расмус Лауге се разписаха 5 пъти. Магнус Йондал единствен от Норвегия беше на равнище, вкарвайки 10 пъти.
 Микел Хансен
Източник:

В мача за бронза Франция победи Германия с 26-25 с гол в последната секунда на легендата Никола Карабатич. Съдиите трябваше деликатно да преглеждат видеозаписа, с цел да установяват дали топката е минала голлинията преди сирената. Германците можеха да вкарат надвит гол 5 секунди преди края, само че бяха неприятно сюрпризирани след светкавична контра.

Дания завоюва край за първи път след три загуби през 1967, 2011 и 2013 години. Титлата донесе и първата олимпийска квота за Токио 2020.

Норвегия за втори следващ път губи край. За първи път в историята мъжкият хандбал на тази страна е по-добре позициониран от дамския. Скандинавците, дружно с Франция и Германия, си осигуриха домакинство на интерконтинеталните международни олимпийски квалификации през март 2020 година. Преди това всички европейски тимове без Дания ще се борят за квота на европейското състезание след 12 месеца.