Даниел Кадик е директор за Югоизточна Европа на Фондация за

...
Даниел Кадик е директор за Югоизточна Европа на Фондация за
Коментари Харесай

Кабинетът Борисов ще съществува до края на годината

Даниел Кадик е шеф за Югоизточна Европа на Фондация за свободата "Фридрих Науман ", която е близка до Свободната демократическа партия в Германия.

- Господин Кадик, по какъв начин ви наподобяват първите месеци на българското европредседателство?

- Оценката ми ще бъде много нееднозначна. От една страна, доста е мощен натискът на Европейски Съюз, с цел да се ускори акцентът върху Западните Балкани, с което България сносно се оправя. Това е доста добър и своевременен ход, изключително като се има поради мощното въздействие на Китай и Русия в Западните Балкани. Много съм любопитен и какво ще стане на срещата във Варна с Ердоган. Изглежда, във външнополитическо измерение България не се оправя по никакъв начин зле.

От друга страна, би трябвало да кажем, че следим много притеснителни трендове по време на българското европредседателство. Като страна, отпред на Европейски Съюз сега, България освен не гласоподава, само че и се отдръпна от приемането на един извънредно значим за правата на индивида документ - Истанбулската спогодба. В полемиката, която се водеше и от представители на властта, стана ясно, че отбраната на правата на индивида не се цени от българското държавно управление. Другият случай, който към този момент е очевиден, е въпросът ЧЕЗ. Той сподели, че българското държавно управление и страна не се оправят с разделянето сред политика и стопанска система. И още по-лошото е, че България сътвори напрежение с Чешката република.

Третото измерение, където държавното управление не съумява да се оправи, са правовият ред и битката с корупцията. България, от една страна, би трябвало да води Европейски Съюз, а въпреки това, не е изпълнила уговорките, които бяха поети още с приемането й като член на съюза. И също така се притеснявам, че новият антикорупционен закон и новият антикорупционен орган по-скоро ще нанесат щета, в сравнение с да създадат положително. Затова в тази сфера, вместо да се стигне до решение, ще се стигне до нови проблеми. Така че във външното измерение България се оправя сносно, а във вътрешното - много зле.

- Грешките към ЧЕЗ не са ли споделени сред българската и чешката страна?

- Ако погледнем чехите, техният интерес беше да продадат. Те отварят тръжната процедура и множеството от претендентите, които подават документи, са български компании. Очевидно е достигната цена, която е била приемлива за чехите. И тук тяхната отговорност завършва. От българска страна обаче казусът е доста по-голям. И той стартира с въпрос: от кое място идват парите? Активно се приказва и има доказани доказателства, че е намесена българска капиталова банка, министърката на енергетиката явно е другарка на Гинка Върбакова, имаме и един министър председател, който е следвало да бъде известен доста от дълго време от ДАНС какво се случва.

Това ме води до две изводи. Или всички са знаели какво става и са си споделили: нищо неприятно няма в това. Или тези хора са пренебрегнали цялата информация, която им е била предоставена, което демонстрира още по-голям проблем - че те не си правят работата. Трябва да обърнем внимание изключително на проблемите, свързани със сигурността, и на икономическия аспект на тази договорка. Защото тук приказваме за енергийната сигурност на болшинството от българските жители и на голяма част от българските предприятия. И който и от двата сюжета, които описах, да е правилен, това хвърля извънредно неприятна сянка и върху капиталовия климат в България, и върху доверието на българските жители в държавното управление. Говоря за сигурност, за ДАНС, за Бойко Борисов. Има мощни индикации, че и Сбербанк също взе участие в тази договорка. Обърнете внимание - това е съветска държавна банка. Това още по-силно би нараснало въздействието на Русия върху българската енергетика.

- Как звучат на фона на тази картина апелите на премиера Борисов за топене на плана "АЕЦ "Белене "?

- С "Белене " казусът още веднъж е многопластов. Налице са контракти и Русия осъди България по тях. От една страна, разбирам въпроса със сигурността, само че разбирам и казуса с санкциите, които би плащала България. Така държавното управление се оказа сред чука и наковалнята. Накъдето и да стъпи, ще допусне неточност. И по този метод се изпада в състояние, в което всяко деяние на държавното управление ще бъде оспорено, а в това време нещо би трябвало да се предприеме.

- Какви са наблюденията ви върху ръководещата коалиция. Имате ли пояснение за неспирните кавги сред нейните водачи?

- Това не беше брак по обич, а брак по нужда. Поне за едната страна. Нека да бъдем почтени: тази коалиция се появи единствено тъй като Бойко Борисов имаше потребност от устойчиво ръководещо болшинство по време на българското европредседателство. На тази мисъл ме навежда и фактът какъв брой бързо се сътвори обединението, краткокрайните диалози и очевидно това е било планувано още преди изборите. И тъй като това бе брак по сметка, доста бързо започнаха да се появяват пукнатините и стана ясно, че Бойко Борисов е подценил патриотите. Наблюдаваме по какъв начин той през огромната част от времето си пътува, приказва по европейски въпроси, за Западните Балкани, за Турция, само че доста малко приказва за вътрешните проблеми. Аз разгадавам в това държание, че Борисов има намерение да изкара европейското председателство, като приказва главно за него, и когато приключат тези шест месеца, да се захване с вътрешните проблеми. Той обаче позволи неточност, като подцени "Обединени патриоти ", изключително като знаем предишния му опит с тях. Защото в предишното те се оказаха доста умели в надушването на тематики, които са заболели за обществото, да ги извъртат в своя изгода и с тях да изнудват своите сътрудници, които са на власт.

Според моя прочит ръководещата коалиция няма да просъществува след края на тази година. Особено като се вземе поради какъв брой доста ножове патриотите забиха в гърба на Борисов.

- Как се вписва президентът Радев в тази политическа картина?

- Той прави доста забавна работа. Особено като се има поради, че е мощно политически президент. Нещо, което надали бихме могли да чакаме от един военачалник. Става въпрос за директната му борба с Борисов. На няколко пъти постанова несъгласие на начинания на държавното управление. Понякога аз съм склонен с него, нещо, което не съм очаквал да се случи. Съгласен съм с неговата оценка за антикорупционния закон. Бих се подписал за всяка негова дума в рецензията към този закон. Не би трябвало обаче да забравяме, че неговата кандидатура беше от Българска социалистическа партия и политическата битка, която се води сред редовете. Бойко Борисов най-сетне срещна равносилен съперник в лицето на Румен Радев, откри си майстора в негово лице. Това е мисълта, която ми хрумна, когато гледах фотосите от коремното набиране на лоста. И незабавно си показах двете картини - Румен Радев на лоста, а Бойко Борисов на футболното игрище. Интересно е по какъв начин ще се развият тези взаимоотношения, в случай че държавното управление се срине поради напрежението в обединението.

- Какво виждате в стоплянето на връзките сред Скопие и София?

- Споразумението сред двете страни е извънредно значимо за Македония и македонското държавно управление, което би трябвало да си възвърне доверието на личните си жители. Новото държавно управление е подложено на доста сериозна рецензия от страна на техните прародители от ВМРО-ДПМНЕ и неговите поддръжници. Особено предвид на обстоятелството, че те се пробват още по-силно да включват албанците в политическия развой. Да преобърнат всички тези етнически напрежения, основани от ВМРО-ДПМНЕ. И изключително в битката с тези напрежения македонският министър председател Зоран Заев има потребност от триумф. Освен контракта с България друга доста значима стъпка са интензивните диалози, които Македония води с Гърция. Скопие направи основни отстъпки пред Гърция, само че най-първото и значимо, което беше направено в този развой, е, че България протегна ръка.

- Какво очаквате от четвъртия мандат на немския канцлер Ангела Меркел?

- Да ми коства доста пари. Това не го споделям от злоба (Свободната демократическа партия не влезе в държавното управление, б.р.), а поради съдружното ръководство. Вместо да се тръгне към толкоз нужните за Германия промени, те се пробват да запазят статуквото. Разчита се на промени, направени в предишното и чиито плодове към този момент са налице. Използват се остатъците от тези промени, с цел да се вършат дарове на дребни групи немски жители. Говоря за пенсиите, за неналичието на промени в опазването на здравето и в стопанската система. И това в идващите години ще коства на Германия над 100 милиарда евро.

Това ново държавно управление се явява и една доста лека структура. Ангела Меркел беше определена с едвам 9 гласа повече от това, което й беше минимално належащо, с цел да има болшинство. Около 30 членове на нейната коалиция не са я подкрепили. Какво значи това за всички бъдещи закони и начинания, които ще желае да предприеме? Как въобще може да е устойчиво едно такова държавно управление в идващите четири години? Това лишава и воля, и предпочитание да се създадат нужните промени. Затова и ще ни коства скъпо.
Източник: fakti.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР