Дали нашата малка синя планета всъщност е много по-пренаселена, отколкото

...
Дали нашата малка синя планета всъщност е много по-пренаселена, отколкото
Коментари Харесай

На Земята може да живеят милиарди хора повече, отколкото някога сме предполагали

Дали нашата дребна синя планета в действителност е доста по-пренаселена, в сравнение с си мислехме? Ново изследване демонстрира, че доста подценяваме популацията в селските региони заради метода на броене на хората, който нормално се употребява в координатната мрежа.

Идеята на мрежата е елементарна: Разделяме света на квадрати и изчисляваме популацията във всеки квадрат въз основа на данните от преброяването.

Но защото тези оценки са калибрирани най-вече в градските, а не в селските региони, неточностите в селските региони остават незабелязани, настояват откриватели от университета Аалто във Финландия.

Селските региони съставляват 43% от популацията на света – по последни данни то се прави оценка на малко над 8 милиарда души – и в случай че изчисленията в новото изследване са правилни, броят на неотчетените хора може да доближи милиарди.

 Изследователите са проучили данните за 35 страни

„ Нашето изследване за първи път дава доказателства, че забележителна част от селското население може да липсва в световните набори от данни за популацията “, споделя инженерът по околна среда Йосиас Ланг-Ритър от университета Аалто.

„ Бяхме сюрпризирани да установим, че действителният брой на популацията, живеещо в селските региони, е доста по-голям, в сравнение с сочат данните за международното население – според от набора от данни популацията в селските региони е подценено с сред 53% и 84% за проучвания интервал. “

Екипът проучва данните за популацията за интервала 1975-2010 година, като преглежда въздействието на строителните работи по язовирите върху разселването на хората – сюжет, за който нормално са налице проверими данни на място.

Разработвайки статистическите данни за 307 плана за създаване на язовири в 35 страни, откривателите съпоставят формалния брой на разселените хора в тези региони с броя на хората, за които се счита, че са там, съгласно пет разнообразни съществени набора от данни за популацията.

Според откривателите забележителната разлика сред оценките на популацията и действителния брой на преместените хора в даден регион в последна сметка се дължи на обстоятелството, че за селските региони са налични доста по-малко подробни данни: в това число данните от преброяването на популацията, здравните данни и данните за инфраструктурата.

„ Резултатите са поразителни, защото тези набори от данни са употребявани в хиляди проучвания и необятно в поддръжка на вземането на решения, само че тяхната акуратност не е била систематично оценена “, споделя Ланг-Ритър.

Не всички са уверени в това. Учени, които не са взели участие в изследването, споделят пред Крис Стокел-Уокър от New Scientist, че подобренията в сателитните изображения и качеството на събирането на данни в някои страни биха създали тези несъответствия по-малки.

Въпреки това несъмнено би трябвало да се организира полемика. Дори в случай че грешките в преброяването са по-умерени, въпреки всичко може да се стигне до промяна, обхващаща стотици милиони хора.

Оценките на популацията са от решаващо значение за всичко – от даването на публични услуги до оценката на въздействието на изменението на климата, а екипът, който стои зад новото проучване, желае да види повече вложения в наблюдението на популацията в селските региони – с цел да се увери, че тези хора не са пропуснати.

„ За да осигурим на селските общности еднакъв достъп до услуги и други запаси, би трябвало да проведем сериозна полемика за предишните и бъдещите приложения на тези карти на популацията “, споделя още Ланг-Ритър.

Източник: kaldata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР