Дълго време не се правеха детайлни анализи за това с

...
Дълго време не се правеха детайлни анализи за това с
Коментари Харесай

Нови мутации: могат ли оздравелите и ваксинираните да се заразят?

Дълго време не се правеха детайлни разбори за това с кой тъкмо вариант на ковид са се заразили болните от Ковид-19. Чрез интензивно секвениране някои страни съумяха да открият коя разновидност сега върлува на техните територии. Затова и през днешния ден приказваме за английски вариант и южноафрикански вариант. Съответните страни обаче нямат никаква виновност за разновидностите. Просто те първи са провели секвениране и са открили преди другите съществуването на въпросния вариант.

Чрез секвенирането разбрахме, че през декември първо във Англия, а по-късно и в Дания стартира да се популяризира разновидността B.1.1.7, който е с към 70 % по-заразен. Междувременно той доближи и други страни, в това число Германия.

По-заразен, само че не по-смъртоносен?

Мутациите не са нещо нетипично за вирусите. Средно на месец има по два нови разновидността. В изцяло дешифрирания вид на английския вирус обаче са разпознати към този момент 17 генетични промени, което изумява даже вирусолозите. Причината за бързото разпространяване може да бъде дребна смяна в част от спайк протеина на повърхността на вируса. Заради нея мутиралият вирус може да се развъжда, да се предава и да заобикаля имунната система по-добре от истинския ковид.

Бързото разпространяване обаче не значи, че английският вид води до по-тежки случаи на Ковид-19 или до по-висока смъртност. Засега сходни доказателства няма. Мутацията не оказва въздействие на хода на болестта. Бързото разпространяване обаче може да докара до колапс на претрупаните здравни системи в някои страни. На доста места към този момент липсват болнични кревати, уреди за обдишване, места за интензивно лекуване и личен състав.
Източник: mediapool.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР