Да си депутат в българския парламент е все по-доходоносно и

...
Да си депутат в българския парламент е все по-доходоносно и
Коментари Харесай

Възнагражденията на депутатите вече гонят 10 000 лева месечно |

Да си народен представител в българския парламент е все по-доходоносно и то без да вършиш нищо нелегално! С следващото нарастване на заплатите на народните представители месечните начисления могат да минат 10 000 лв.. Това демонстрират калкулации на OFFNews на база оповестените през днешния ден от Националния статистически институт (НСИ) за междинната работна заплата у нас през четвъртото тримесечие на предходната година.

Основната депутатска заплата се пресмята съгласно междинната работна заплата у нас. Тя възлиза на три междинни работни за финален месец на тримесечие, само че единствено в публичния бранш, за който възнагражденията към момента са по-високи от тези в частния. Така депутатския приход се счита единствено през месеците март, юни, септември и декември, през които държавната администрация постоянно блажи с ДМС-та и приходите са по-високи спрямо другите месеци на годината.

Какво излиза от новите данни на Национален статистически институт за заплатите?

През предишния декември междинната работна заплата в публичния бранш у нас е била 1872 лв.. Това значи, че главната работна заплата на народните представители става 5616 лв., което е със 678 лв. повече от досегашното им заплащане , изчислено въз основата на междинната работна заплата през септември.

Вероятно милиони българи биха били предоволни от заплата в размер на 5616 лв., само че в действителност това е абсолютният най-малко, върху който депутатите получават куп други финансови облаги.

Народните представители вземат още пари и за присъединяване в съвещанията на парламентарни комисии. Така присъединяване в една непрекъсната комисия обезпечава в допълнение заплащане от 15% върху главната депутатска заплата. Повечето от народните представители не вземат участие в една, а в две комисии. Така надбавката им набъбва до 30%. Оттук идват още 1684,80 лв..

Допълнителни пари има и за присъединяване във краткотрайните парламентарни комисии. Членовете им вземат добавка от 5% месечно за интервала, в който те действат.

Отделно: ръководителите на парламентарните групи в Народно събрание и ръководителите на парламентарните комисии получават надбавка върху главната депутатска заплата от 35 %. Това са 1965,60 лв.. Седемте зам.-председатели на Народното събрание получават бонус в размер на 45% от главната депутатска заплата (2527,20 лева.), а ръководителят на Народно събрание - 55% повече (3088,80 лева).

Всеки депутат, който е защитил докторат, получава спомагателен
бонус от 10 % върху заплатата - 561,60 лв., гласи правилникът на Народното събрание.

Депутатите получават и по 1 % в допълнение за всяка година трудов стаж. Така депутат, който е работил в продължение на 20 години, би получил 1123, 20 лв..

Допълнително, съгласно правилника за активността на Народното събрание, парламентът поема допълнителни разноски на народните представители, проведени в парламентарни групи, и на народните представители, нечленуващи в парламентарна група, в размер на две трети от главното месечно заплащане на народните представители. Това са така наречен " безотчетни средства ", за които парламентарните групи дефинират метода на разпределението на средствата, отчитането и контрола. Тези средства могат да се употребяват за възнаграждение на сътрудници, съвещания, експертизи, пространства и други действия, свързани с работата на народните представители в Народното събрание и изборните им региони. Тези средства се разпределят от парламентарната група и не са наложителна част от прихода на депутатите. Те се превеждат по банков път, а националният представител и групите би трябвало да разгласят в интернет страниците си информация за разходването.  С повишаването на депутатската заплата тези пари също се усилват и в този момент ще доближат 3744 лв. на месец

Депутатите имат и различен заложен в правилника
бонус. Те могат да получават " спомагателни хонорари при осъществяване на предпочитани за страната задания в размер до 25 на 100 от главното месечно заплащане ", написа текста на чл.7 ал.2. Това са още 1404 лв.. Миналата година депутати от Движение за права и свободи разясниха, че такива бонуси в никакъв случай не са изплащани.

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР