Да, България прилича на мафиотски трилър, но това не е

...
Да, България прилича на мафиотски трилър, но това не е
Коментари Харесай

Татяна Дончева: България прилича на мафиотски трилър

„ Да, България наподобява на мафиотски трилър, само че това не е от в този момент ”. Това съобщи Татяна Дончева от „ Движение 21 ” в предаването във връзка спора Борислав Сарафов – Иван Гешев - Ясен Тодоров. Според нея този спор би трябвало да бъде решен от правосъдната система и от новия състав на Висшия правосъден съвет.

С припомняне на отхвърли на президента Петър Стоянов да подпише указа на определения за основен прокурор Бойко Рашков и последвалия избор на Никола Филчев Дончева сподели: „ По времето на Филчев прокуратурата безусловно истеряса с най-странното държание. С този интервал са свързани делото „ Колев ”, където стана ясно, че незнайно какви хора стават основни и зам.-главни прокурори и те си вземат решение въпросите между тях с мафиотски средства ”.

„ Аз съм един от уволнените по параграф 5 на Конституцията. В тези времена от прокуратурата си отидоха стотици хора. Аз бях единственият прокурор, който отхвърли регистрацията на Движение за права и свободи, на военизираното Вътрешна македонска революционна организация, аз взех решение делата в интерес на партиите СДС-та с тирета, а не на огромното СДС… ”, напомни Дончева.

За поголовната чистка в правосъдната система при започване на 90-те години тя описа: „ Мои сътрудници в цялата страна умряха от инфаркти, инсулти, рак – от какво ли не, не можейки да одобряват, че върху тях е поставено клеймо за професионална неприспособимост. Съдиите получаваха едни „ честитки ” с автограф на министър на правораздаването – „ Уведомяваме Ви, че сте препоръчан за уволняване заради морални и професионални качества. Точка. Министър (подпис) ”.

Дончева напомни, че държавното управление на Иван Костов по времето на основния прокурор Иван Татарчев е тръгнало против прокуратурата. „ Във всяка страна, и в царско време прокуратурата е била тясно обвързвана с политиката. Прокурорът би трябвало да е зависещ на закона. Той би трябвало да знае, че макар натиска, той би трябвало да бъде зависещ на закона ”, сподели Дончева.

„ В тоталитарно време не съм виждала принудително да се образуват каузи против някого ”, сподели юристът. Според нея казусът не е единствено в политическите обвързаности и в правосъдната система. „ Контактите би трябвало да се запазят, само че би трябвало да излезем от мафиотизирането на системата ”, безапелационна е Дончева.

Относно опитите да бъде формиран кабинет в това число и с ротационен министър председател политикът-юрист съобщи: „ Екстравагантности, които са самоцелни, които нищо не значат, аз отхвърлям да разясня ”.

„ Ако желаят да се женят на ротационен принцип, да раждат деца на ротационен принцип, може би могат и да ядат на ротационен принцип… Не може всичко, това са екстравагантности ”, безапелационна бе Дончева. „ Политическото партньорство допуска доверие и взаимна работа. Първата и втората политическа мощ демонстрираха, че няма никакъв потенциал. Смисълът да се прави държавно управление, е да се решат избрани проблеми ”, изясни водачът на „ Движение 21 ”.

За неналичието на бюджет тя бе безапелационна, че към този момент е проблем и финансовото действие на страната. „ Щом няма да има държавно управление, значи няма да има и бюджет. На 12-ти изтича ръководството на съответния бюджет. Общините могат да харчат по 1/12-та само че това не се връзва с нужните им финанси и това в годината, когато има локални избори ”, сподели Татяна Дончева.

Целия диалог гледайте във видеото.
Източник: dariknews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР