Д-р инж. Даниела Атанасова (вляво), д-р инж. Димитрия Михайлова (в

...
Д-р инж. Даниела Атанасова (вляво), д-р инж. Димитрия Михайлова (в
Коментари Харесай

Три българки с награди по програмата „За жените в науката”


Д-р инж. Даниела Атанасова (вляво), доктор инж. Димитрия Михайлова (в среата) и доцент доктор Мария Левкова (вдясно) бяха наградени с по 5000 евро за своите научни планове
(снимка: M3 Communications Group)

Д-р инж. Даниела Атанасова, доктор инж. Димитрия Михайлова и доцент доктор Мария Левкова са тазгодишните носителки на националното отличиe „ За дамите в науката ” за България. Престижната премия им бе присъдена за техните реформаторски научни хрумвания на публична гала в Софийски университет „ Св. Климент Охридски ”.

„ За дамите в науката ” на L’Oréal и ЮНЕСКО са измежду най-реномираните и предстоящи годишни оценки в научната общественост в България, предоставящи финансова поддръжка на млади дами учени. Отличията имат за цел да поддържат техните научноизследователски кариери и да ги вдъхновят да разкрият целия си теоретичен капацитет.

Трите изключителни победителки за тaзи година бяха наградени с по 5000 евро всяка за своите амбициозни научни планове в областите химия, математика и информатика, медицина. Всеки един от тези планове е впечатляващ със своя висок капацитет за световна употреба и обществена значителност.

Проектът, с който доктор инж. Даниела Атанасова впечатли журито на „ За дамите в науката ” за 2024 година, е фокусиран върху създаването на новаторски текстилен материал, който комбинира памучен плат с биополимери като хитозан и желатин за козметични и медицински приложения. Той оказва помощ при кожни болести като акне, псориазис и хронични рани, усъвършенства външния тип на кожата, форсира регенерацията и забавя стареенето.

Успехът ѝ евентуално би оказал помощ за основаването на ново потомство устойчиви текстилни артикули, които доста да подобрят качеството на живот и опциите за персонализирана грижа за кожата. В момента Даниела е основен помощник в катедра „ Текстил, кожи и горива ” в Химикотехнологичен и металургичен университет (ХТМУ) в София.

Д-р инж. Димитрия Михайлова е втората победителка по програмата „ За дамите в науката ” тази година. С развиването на технологиите и навлизането на 6G мрежите, киберзаплахите стават все по-сложни, изключително когато употребяват изкуствен интелект (AI) и машинно образование (ML). Проектът на Димитрия се концентрира върху намирането на решения за този възходящ проблем, като изследва по какъв начин тези технологии могат освен да бъдат средство за офанзива, само че и мощен инструмент за отбрана.

Нейната цел е да създаде новаторски логаритми, които дейно да противодействат на комплицирани и мъчно откриваеми хакерски атаки, осигурявайки по-сигурна и устойчива цифрова среда. Проектът е от основно значение, тъй като предлага решения за един от най-големите проблеми на нашето време – сигурността в един все по-свързан и подвластен от технологиите свят. В момента Димитрия е основен помощник в катедра „ Комуникационни мрежи ” към Факултета по телекомуникации на Технически университет – София.

Третата победителка за 2024 година е доцент доктор Мария Левкова , която създава новаторски план, ориентиран към проучване на генетичния и епигенетичния профил на рак на дебелото черво – второто най-често срещано злокачествено заболяване в България за 2023 година, съгласно данни на Националния статистически институт. Нейната цел е да разпознава основни биомаркери, които да разрешат по-прецизна диагностика, надеждна прогноза и индивидуализирано лекуване за пациентите.

Проектът е от изключителна значителност, защото адресира сериозен здравен проблем и предлага способ, който може да усъвършенства лекуването и да усили възможностите за оцеляване. Чрез проучването на тези биомаркери лекарите ще могат да персонализират терапиите и да наблюдават риска от рецидив, което ще докара до по-ефективни резултати както за пациентите, по този начин и за здравната система като цяло. В момента Мария е доцент в катедра „ Медицинска генетика ” към Медицински университет – Варна и доктор експерт по здравна генетика в УМБАЛ „ Св. Марина ” – Варна.

Новото петнадесето издание на „ За дамите в науката ” следва да стартира с отваряне на приема на кандидатури на 1 януари 2025 година в търсене на най-талантливите българки учени.
Източник: technews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР