Клиничен епидемиолог: COVID-19 води до по-ниско IQ
COVID-19 оставя „ незаличима диря “ върху здравето на мозъка, сочат многочислени изследвания, разказани в публикация от клиничния епидемиолог от Съединени американски щати Зияд Ал-Али. Той отбелязва, че заболяването води неизбежно до понижаване коефициента на просветеност (IQ) – с 3 до 9 пункта.
Генетичната база данни в град Бетезда е получила информацията за ковид две седмици преди светът да разбере за болесттаНаучният му труд е оповестена в профилираното издание Scientific American.
Епидемиологът изследва въздействието на болестта от първите известия за заболяването. Анализираните от него изследвания демонстрират, че хората, прекарали заболяването, са изложени на нараснал риск от когнитивни дефицити, в това число проблеми с паметта.
Снимка: iStock
При по-леко протичане на заболяването се следят промени, съизмерими със 7 години стареене на мозъка. Други проучвания разкриват Болните, които се нуждаят от хоспитализация или интензивни грижи, могат да развият когнитивни дефицити, които са еквивалентни на 20 години стареене.
През 2022 година пиенето на алкохол измежду възрастните е било по-високо от всяка друга година през последното десетилетиеАнализ, сплотяващ данните от 11 изследвания, сочи, че заболяването покачва риска от развиване на деменция при хора над 60 година
Ал-Али цитира резултатите от образни проучвания, направени върху хора преди и след Коронавирус зараза. Те демонстрират стесняване на размера и изменена конструкция на мозъка след заразяването.
Снимка: iStock
Ученият означи, че аутопсия, осъществена на умряли от COVID-19, разкрива „ опустошителни вреди “ в мозъците им. Аутопсиите на хора, които са прекарали тежко болестта, само че са умряли няколко месеца по-късно, демонстрират, че вирусът към момента участва в мозъчната тъкан.
Росен Цветков ревизира обстоятелстватаНаблюденията сочат, че по-сериозни дефицити се следят измежду инфектираните с вируса в ранната фаза на пандемията, когато преобладаваха разновидностите „ Делта “ и „ Омикрон “.
Ваксини, чипиране и 5G - какъв брой има вяра българинът в тайните теории?Проучвания са открили, че при леко изкаран и бързо оздравял COVID-19 има спад, еднакъв на 3 пункта загуба на IQ. Заразените, които дълго са имали признаци като отмалялост и зной, имат 6 пункта загуба на IQ. Хората, които са били признати в интензивно поделение, имат 9 пункта понижение в коефициента на просветеност.