COVID-19 не е единственият вирус, който е засегнал значително планетата през последните няколко години. Птичият грип (H5N1), който опустоши птицевъдната индустрия и причини 70% увеличение на цените на яйцата през изминалата година, е засегнал не само опитомените видове.
Какво се случва?
Нови изследвания показват, че грипът, който е убил стотици хиляди диви птици, е едно от най-опустошителните епидемии в историята. Vox съобщи, че болестта се е разпространила на пет континента и стотици видове, включително застрашени като калифорнийския кондор, което я класифицира като „панзоотия“ – пандемия сред животните.
Птичият грип обикновено причинява само смърт сред опитомените птици, като патици и пилета, убивайки до 90% от стадото в рамките на огнище. Но този път е различно.
„Това, което виждаме в момента, е неизследвана територия“, каза пред Vox Андрю Рами, генетик на дивата природа в Геоложкия институт на САЩ (USGS). Биологията на вируса го е накарала да атакува диви видове и дори бозайници.
„Той причинява висока смъртност при огромен брой диви птици, което не е виждано досега,“ коментира Уенди Пуриър, молекулярен вирусолог от университета Тъфтс. Това е така, защото настоящият вирус на птичия грип се е адаптирал да разпространява болести извън птицефермите и да заразява още повече видове след това.
Защо птичият грип е обезпокоителен?
Настоящата епидемия от птичи грип, която се появи в Северна Америка през зимата на 2021 г., уби или принуди фермерите да унищожат повече от половин милиард птици по целия свят. Броят на дивите птици, засегнати от епидемията, е по-труден за проследяване, тъй като правителствата нямат ресурси да тестват всяка мъртва птица. „Не сме виждали такива числа с избухване на грип при диви птици преди, никога“, каза Пуриър пред Vox.
Птичият грип е особено проблематичен за биолози, изучаващи застрашени и малки популации от птици, като като застрашените каспийски рибарки в Мичиган и калифорнийския кондор. Почти половината от всички видове птици в световен мащаб намаляват поради загуба или промяна на местообитания, хищничество и инвазивни видове. Птичият грип е просто още едно препятствие пред възстановяването на числеността на популацията им.
Учените също са предпазливи относно потенциалното въздействие върху хората, тъй като вирусът вече показва огромен еволюционен потенциал. Въпреки че в сегашната си форма е малко вероятно H5N1 да причини пандемия, той може да мутира и потенциално да зарази хората по-късно във времето, съобщи Vox.
Какво се прави за борба с птичия грип?
Полагат се повече усилия за внимателно проследяване на разпространението на птичия грип по света и за вземане на проби от региони, където може да има грип. На свой ред наблюдението трябва да даде на птицевъдите по-голяма представа кога се очаква грип в района, така че да могат да бъдат взети подходящи мерки за биосигурност.
Птичарите и природолюбителите също могат да играят роля в проследяването на разпространението от вируса. Гражданските научни програми като iNaturalist имат функция за проследяване на мъртви птици; след това информацията се споделя с подходящи организации.
Най-големият въпрос обаче е как птицевъдната индустрия ще се адаптира към вируса и постоянните заплахи за биосигурността през следващите години. Операциите за компактно отглеждане служат само за неконтролируемо разпространение на вируси — и вероятно това е пряката вина на повишеното търсене на месо и яйца и неустойчивото производство на домашни птици, както предполага експерт, цитиран в статията на Vox.
„Полезно е да запомните че дивите птици са жертвите тук“, каза Никола Хил, еколог по инфекциозни болести в Университета на Масачузетс, Бостън, предадено от Vox. „Те разпространяват HPAI, но не са първоизточникът. Моето мото стана: Птичият грип е гаден, обвинявайте пилешките хапки.
Присъединете се към нашия безплатен бюлетин за готини новини и готини съвети, които улесняват < strong>помогнете си на себе си, докато помагате на планетата.
Вижте коментарите