Чрез хакерски атаки е имало проникване и опити за изнудване,

...
Реклама / Ads
Frognews
0| 4|15.09.2023НОВИНИ

Версии: Киберпрестъпления ли убиха Петров-Трактора?

.
Лобното място на Алексей ПетровИзточник: БНТ
Киберпрестъпления най-вероятно са сред мотивите за атентата срещу Алексей Петров-Трактора. Това съобщиха за Фрог нюз експерти по сигурността, които наблюдават от години дейността на бившата барета. Петров се е опитал да стане голям играч в тази област и е засегнал интереси на хора и фирми, част от тях извън България, които са били на много нива над него.

Чрез хакерски атаки е имало проникване и опити за изнудване, които моментално са били пресечени, смятат нашите източници. Според тях Трактора се е заблудил, надценявайки своите възможности и се е сблъскал с многократно по-подготвени и силни от него субекти.

 

Преди време имаше хакерска атака срещу застрахователната компания „Лев Инс“, за чийто собственик от години е считан Алексей Петров. Това е станало в момент, когато той е звънял на служители на ДАНС, за да им каже, че скоро ще се появи там на висока позиция. Дори се интересувал дали може да има проблеми с допуска му до секретна информация.

 

Хакер с псевдоним „Емил Кюлев“ бе разпратил изтеглена база с лични данни на над 2 млн. български граждани до редица медии. Информационният масив съдържал имена, ЕГН, номера на лични карти и адреси на бивши и настоящи клиенти на застрахователната компания „Лев Инс“.

 

От застрахователното дружество категорично отрекоха да са допуснали теч на информация, като твърдяха, че има разминавания на данните на клиентите им.

 

Припомняме, че бившият началник на киберотдела в ГДБОП Явор Колев, напусна службите за сигурност преди време и се оказа важен фактор в компанията „Лев инс“. Той оглавява „ Информационни технологии и Киберсигурност“ в застрахователната компания.

 

Колев бе също така член на Комисията по хазарта, когато там са се случвали промените в Закона за хазарта, които позволили на фирми на Васил Божков да внесат такси, които по-късно прокуратурата, начело с Иван Гешев твърдеше, че са ощетили държавата с над 600 млн лева. Заведени дори бяха досъдебни производства на някои членове на комисията, но Явор Колев и министърът на финансите по онова време Владислав Горанов, който е принципал на комисията, останаха незасегнати.

 

По този повод Божков написа пост във Фейсбук на 24.02.2020 г.: „Топ ченгето Явор Колев и той беше член на комисията по хазарта, но не чувам за него нищо да се говори…“.

 

От своя страна Колев заяви, че не познавал бизнесмена и няма нищо общо със скандалните редакции на текстове в Закона.

След това изведнъж се оказа при Алексей Петров.

 

Киберпрестъпността е престъпна дейност, която използва или атакува компютър, компютърна мрежа или мрежово устройство. Повечето кибератаки се извършват от киберпрестъпници или хакери с цел финансова изгода. Целта на кибератаките обаче може да бъде и извеждане от строя на компютри или мрежи – по лични или политически причини.

 

Дали Трактора се е забъркал в нещо такова, засега са само догадки и една от версиите за неговия разстрел.

 

Киберпрестъпленията се извършват от лица и организации – добре координирани групи, които използват модерни техники.

 

Ето някои от киберпрестъпленията:

 

Имейл и интернет измами-кражби на цифрова самоличност (кражба на самоличност и експлоатация)

 

Кражба на данни от платежни карти и друга финансова информация

 

Кражба и препродажба на корпоративни данни

 

Кибер изнудване (изнудване за пари под заплаха от атака)

 

Атаки с помощта на ransomware (вид кибер изнудване)

 

Кибер шпионаж (получаване на неоторизиран достъп до правителствени или корпоративни данни)

 

Прекъсване на системи за компрометиране на мрежата

 

Преди дни ютубърът Станислав Цанов публикува запис на негова среща с Алексей Петров, на която бил заплашен от бившата барета, да не разследва темата за манипулирането на изборите в България. Трактора го предупреждава, че ако не се вслуша в съвета му, може да му се случат някои неща.

 

Дали Алексей Петров е имал контакти с важни хора от "Информационно обслужване", където се държат в тайна много неща, свързани с изборите?

 

Няма да навлизаме в тези сюжети, но те „плачат“ за прокурорско внимание и разследване от страна на специалните служби. Съмненията ги има отдавна, но отговорите ги няма.

 

Фрог нюз

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate nowVisaMastercardVisa-electronMaestroPayPalEpay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 2| 3971|07.09.2023Двама братя - бесарабски българи - загубиха живота си на фронта в Украйна. 7| 4279|31.08.2023Poll of Polls: “Възраждане” загубиха инерция. ПП-ДБ си връщат доверие. 0| 2353|10.08.2023Убиха кандидат за президент в Еквадор, властите обявиха извънредно положение в страната. 3| 2411|31.07.2023Руските ракети в Кривой рог убиха поне шестима. В Херсон загинали са четирима души

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Коментари Харесай

Версии: Киберпрестъпления ли убиха Петров-Трактора? frognews.bg> -->Реклама / AdsТърси:Петък, 15 Септември 2023, 17:08 ПРЕЗИДЕНТСКИ ИЗБОРИПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ -->#останивкъщи --> -->ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ -->НОВИНИГЛАСЪТ НА ЖАБАТАГЛАСЪТФРОГ-САТИРАФРОГ-КИНО

Чрез хакерски офанзиви е имало навлизане и опити за изнудване, които мигновено са били пресечени, считат нашите източници. Според тях Трактора се е заблудил, надценявайки своите благоприятни условия и се е сблъскал с неведнъж по-подготвени и мощни от него субекти.

 

Преди време имаше хакерска офанзива против застрахователната компания „ Лев Инс “, за чийто притежател от години е считан Алексей Петров. Това е станало в миг, когато той е звънял на чиновници на ДАНС, с цел да им каже, че скоро ще се появи там на висока позиция. Дори се интересувал дали може да има проблеми с позволява му до секретна информация.

 

Хакер с псевдоним „ Емил Кюлев “ бе разпратил изтеглена база с персонални данни на над 2 млн. български жители до редица медии. Информационният масив съдържал имена, ЕГН, номера на персонални карти и адреси на някогашни и сегашни клиенти на застрахователната компания „ Лев Инс “.

 

От застрахователното сдружение изрично отхвърлиха да са позволили теч на информация, като твърдяха, че има разминавания на данните на клиентите им.

 

Припомняме, че някогашният шеф на киберотдела в ГДБОП Явор Колев, напусна службите за сигурност преди време и се оказа значим фактор в компанията „ Лев инс “. Той оглавява „ Информационни технологии и Киберсигурност “ в застрахователната компания.

 

Колев бе също по този начин член на Комисията по хазарта, когато там са се случвали измененията в Закона за хазарта, които разрешили на компании на Васил Божков да внесат такси, които по-късно прокуратурата, отпред с Иван Гешев твърдеше, че са ощетили страната с над 600 млн лв.. Заведени даже бяха досъдебни производства на някои членове на комисията, само че Явор Колев и министърът на финансите по това време Владислав Горанов, който е принципал на комисията, останаха незасегнати.

 

По този мотив Божков написа пост във Facebook на 24.02.2020 година: „ Топ ченгето Явор Колев и той беше член на комисията по
хазарта, само че не слушам за него нищо да се говори… “.

 

От своя страна Колев съобщи, че не познавал предприемача и няма нищо общо със скандалните редакции на текстове в Закона.

След това внезапно се оказа при Алексей Петров.

 

Киберпрестъпността е незаконна активност, която употребява или нападна компютър, компютърна мрежа или мрежово устройство. Повечето хакерски атаки се правят от киберпрестъпници или хакери за финансова полза. Целта на хакерските атаки обаче може да бъде и извеждане от строя на компютри или мрежи – по персонални или политически аргументи.

 

Дали Трактора се е забъркал в нещо такова, към този момент са единствено догадки и една от версиите за неговия разстрел.

 

Киберпрестъпленията се правят от лица и организации – добре координирани групи, които употребяват съвременни техники.

 

Ето някои от киберпрестъпленията:

 

Имейл и интернет измами-кражби на цифрова идентичност (кражба на идентичност и експлоатация)

 

Кражба на данни от платежни карти и друга финансова информация

 

Кражба и препродажба на корпоративни данни

 

Кибер изнудване (изнудване за пари под опасност от атака)

 

Атаки благодарение на ransomware (вид кибер изнудване)

 

Кибер шпионаж (получаване на неоторизиран достъп до държавни или корпоративни данни)

 

Прекъсване на системи за компрометиране на мрежата

 

Преди дни ютубърът Станислав Цанов разгласява запис на негова среща с Алексей Петров, на която бил застрашен от някогашната барета, да не проверява тематиката за манипулирането на изборите в България. Трактора го предизвестява, че в случай че не се вслуша в съвета му, може да му се случат някои неща.

 

Дали Алексей Петров е имал контакти с значими хора от " Информационно обслужване ", където се държат в загадка доста неща, свързани с изборите?

 

Няма да навлизаме в тези сюжети, само че те „ плачат “ за прокурорско внимание и следствие от страна на специфичните служби. Съмненията ги има от дълго време, само че отговорите ги няма.

 

Фрог нюз

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР