Човешкият мозък е сложен и удивителен орган, който управлява всяка

...
Човешкият мозък е сложен и удивителен орган, който управлява всяка
Коментари Харесай

Предсказуемо нещастие или изненадващо щастие? Кое предпочитате?

Човешкият мозък е комплициран и изумителен орган, който ръководи всяка наша мисъл, страст и деяние. Въпреки напредъка в науката и технологията, той остава обгърнат в доста мистерии.

Една от тези мистерии е за какво мозъкът постоянно избира предсказуемо злощастие пред изненадващо благополучие. Това събитие може да се изясни посредством разнообразни психически и невробиологични механизми, които са се развивали през хилядолетията.

Еволюционни учредения

От еволюционна позиция, оцеляването е било първостепенна цел за нашите предшественици. Предсказуемостта, даже и да е обвързвана с отрицателни преживявания, е разрешавала на хората да се приготвят и да се приспособяват към заплахите в околната среда. Човек, който е знаел по кое време и къде ще се появи див звяр, е имал по-голям късмет да се защищити и да оцелее. Тази предсказуемост е формирала механизми в мозъка, които избират сигурността дори когато тя включва злощастие.

Невробиологични механизми

Невробиологично, мозъкът е организиран по този начин, че да търси и да реагира на модели и предсказуемост. Когато мозъкът може да планува обещано събитие, той може по-добре да контролира стресовата реакция и да минимализира отрицателните страсти. Структури като амигдалата и хипокампусът играят значима роля в обработката на страсти и памет, като оказват помощ на индивида да се приготви за бъдещи обстановки даже когато те са отрицателни, написа chetilishte.com.

Психологически аспекти

Психологически, хората постоянно избират познатото пред незнайното. Това се дължи на феномена на когнитивното отклоняване, познато като „ резултат на познатостта “. Когато нещо е познато, даже и да е отрицателно, то провокира по-малко стрес и тревога, в сравнение с непознатото. Непознатите обстановки провокират неустановеност и боязън, които могат да бъдат по-трудни за ръководство.

Ролята на упованията

Очакванията играят основна роля в метода, по който възприемаме щастието и нещастието. Когато чакаме отрицателни събития, мозъкът ни приготвя да се оправим с тях, като снижава нашите упования и ни разрешава да се приспособяваме по-добре към стресови обстановки. Обратно, изненадващото благополучие може да провокира чувство за неустановеност и даже тревога, защото не сме готови за него и не знаем по какъв начин да го управляваме.

Социални и културни въздействия

Социалните и културни фактори също играят значима роля в желанията на мозъка към предсказуемо злощастие. В доста култури хората са научени да чакат компликации и провокации като неизбежна част от живота. Тези упования образуват нашите усещания и реакции към събитията, като ни вършат по-готови да приемем и да се оправим с отрицателните обстановки. Разбирането на тези механизми може да ни помогне да управляваме по-добре нашите страсти и реакции към събитията в живота, като ни разрешава да реализираме по-голямо вътрешно успокоение и задоволство.

Въпреки че стремежът към благополучие е натурален за всеки човек, значимо е да признаем и да приемем ролята на предсказуемостта в нашето психическо благоденствие.

Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР