Най-сетне: след пет десетилетия изследвания на Марс, учените потвърдиха, че на планетата има органични съединения – структурните блокчета на живота!
Човечеството учи Марс благодарение на роботизирани галактически апарати в продължение на повече от пет десетилетия, само че през това време един въпрос постоянно убягваше на учените: има ли на Червената планета органични молекули, които съставляват структурните блокчета на живота? Без да знаем отговора на този въпрос, не можем да отговорим и на най-големия: има ли живот на Марс?
Сега, с помощта на измервания, направени от “Кюриосити ”, отговорът на първия въпрос е явен: да, на Марс има органични съединения! Но това към момента не значи, че сме разкрили живот на Марс. Наличието на органика е наложително, само че незадоволително изискване. Органичните молекули построяват живота, само че самите те могат да се получат и по небиологичен път.
“Дали това са признаци за живот на Марс? Все още не знаем, само че тези резултати ни демонстрират, че сме на верния път ”, оповестява Майкъл Майър, водещ академик към марсианската изследователска стратегия на НАСА.
Откритието за съществуване на органични молекули на Червената планета ще бъде оповестено в научното списание “Сайънс ” на 8-ми юни. “Кюриосити не ни е посочил какъв е източникът на органичните молекули ”, споделя Джен Айдженброуд от галактическия център на НАСА Годард и водещ създател на една от двете нови научни публикации в “Сайънс ”. “Но дали те съставляват следи от античен живот, дали са били храна за този живот, дали са съществували в отсъствието на живот, тези органични съединения в марсианските минерали съдържат химични белези за планетарните условия и процеси ”.
Днес повърхността на Марс се смята за негостоприемна, само че има ясни доказателства, че в далечното минало марсианският климат е разрешавал съществуването на течна вода на планетата. Водата е наложително изискване за живот. И още, с помощта на “Кюриосити ”, ние знаем, че тогавашното езеро, което се е намирало на мястото на днешния кратер Гейл, е имало всички нужни условия, с цел да се развие животът.
Защо е лишило толкоз време на учените да потвърдят съществуването на органични субстанции на Марс? За пръв път спускаеми апарати кацат върху самата повърхнина на планетата през 1976 година в границите на програмата “Вайкинг ”. Двата апарата имат по един газов хроматограф с мехлем спектрометър, които могат да нагряват почвата и да учат изграждащите я молекули. За страдание спектрометърът не открива следи от органични съединения, с изключение на хлорометан и дихлорометан. Учените обаче заключават, че тези съединения са попаднали на Марс вторично, с помощта на замърсяване от наземната техника. Предварителният извод към това време е, че повърхността на Марс е стерилна и няма никакви признаци за живот.
През 2008 година обаче всичко се трансформира. Спускаемият уред “Феникс ” каца на Марс и открива перхлорати. Изследователите преценяват, че в случай че в почвата на Марс има органични съединения, при нагряването на тестът преди разбора с мехлем спектрометъра ще се стигне до унищожаването им в резултат на реакцията с перхлоратите. Тогава, даже и да има органика на Марс, тя няма да може да бъде открита.
Но “Кюриосити ”, който каца на Марс през 2012 година, е снабден с много по-мощен апарат. Той може да нагрява почвата при доста по-високи температури от предходни принадлежности, надхвърлящи 500 Целзиеви градуса. При това състояние действието на перхлоратите може да бъде избегнато. И резултатите са позитивни! “Кюриосити ” открива набор от органични молекули на Марс, в това число ароматни и алифатни съединения! В марсианската почва има бензен, толуен, пропан, бутен.
Освен органичните съединения, “Кюриосити ” е направил още едно значимо изобретение – засечени са сезонни вариации в метана, намиращ се в марсианската атмосфера. Измерванията са направени в границите на три марсиански години, които се равняват на шест земни години. Защо тези вариации съществуват? Не е изключено да има някакви елементарни химични процеси, само че учените не могат да изключат и биологичен генезис. Все отново пикът на метан е през лятото, а спадът – през зимата.
Безспорно откритията са доста значими. Да, те към момента не са стопроцентово доказателство за съществуването на живот. Но в случай че на Марс има живи организми, несъмнено някой ден ще ги открием. Вероятно обаче няма да се случи внезапно, като момент на “еврика ”, а както предходната година написа сръбският академик Милан Чиркович, откритието на живот ще е муден и поетапен развой.
За повече информация: НАСА