Читателски карти за библиотеки се грабят масово от пенсионери, а

...
Читателски карти за библиотеки се грабят масово от пенсионери, а
Коментари Харесай

Пенсионери ще висят по библиотеки, автогари и молове, за да пестят от високите месечни сметки

Читателски карти за библиотеки се грабят всеобщо от пенсионери, а и освен поради предстоящите високи сметки за парно. 70-годишната Лили описа пред " Телеграф “, че поради повишаването на тока и парното има желание да прекарва дните си в читалнята на Националната библиотека " Св. св. Кирил и Методий “.

В София има доста градски библиотеки, където хората могат да четат обичаните си издания и в това време да понижат престоя вкъщи, с цел да не пускат парното и печката. Освен това могат да се четат и вестници в читалните, изясни пенсионерката.

Броят на читателите, които посещават Националната библиотека, нараства през последните три години. През 2020 година читателите са 19 313, а година по-късно нарастват до 22 914.

Очакванията са, че тази година ще надмине равнищата от 2021 година. Обичайно има растеж на интереса към библиотеката със пускане на академичната година. Основно през есенните месеци читалните се пълнят със студенти. Регистрацията на читателите и издаването на читателски карти е гратис и за период от една година. Те могат да се извадят онлайн или на гише " Регистрация “ в библиотеката.

Много хора, които имат ниски приходи или ниски пенсии, се чудят по какъв начин ще изкарат зимните месеци. Защото не могат да си разрешат да пускат топло по през целия ден.

В селата в дословни огнища май ще се трансфорат националните читалища. Нищо чудно броят на самодейците да се усили от декември до март, защото е обикновено някои поданици на тези обитаеми места да се възползват от тази културна институция - освен като огнище на българщината, само че и като място за сгряване.

" Ние разполагаме с климатик. Няма да върнем никого, това е социална постройка и институция. По този метод бабите в селото ни ще се социализират, ще поддържат връзка с нашите самодейци.

Ще си създадем чай или кафе, може и греяно вино, ще си поприказваме, ще си попеем, че и хоро ще завъртим. Така и по този начин климатикът работи, за какво да не сме в помощ на хора в потребност, които не могат да си разрешат да пускат отопление у дома “, съобщи за " Телеграф “ Дафинка Бойчева, секретар на Народно читалище " Иван Чаушки-1934 “ в благоевградското село Логодаж.

В Благоевград знакови места за намиране на топлота са гарата и автогарата, въпреки че там също се пести от гориво и в чакалните няма да се изпотят и чакащите своето транспортно средство, и тези, които са влезнали, с цел да употребяват единствено топлото. Двата мола в града също от дълго време се употребяват с такава цел, още преди да нарастнат толкоз доста енергоносителите. Особено в по-стария и по-малък търговски център, където са инсталирани и пейки във фоайето на партера. Там постоянно седят възрастни хора, както и младежи, които са на топло и играят на телефоните си.

В постройката на община Благоевград, само че единствено на партера, защото към другите етажи има пропускателен режим, също има опция да се потърси топлота от тези, които нямат пари за отопление у дома или просто желаят да спестят от домашните сметки.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР