Чипирането на българските документи за самоличност ще се случи някога,

...
Чипирането на българските документи за самоличност ще се случи някога,
Коментари Харесай

Чипиране на паспортите: някога, но не сега

Чипирането на българските документи за идентичност ще се случи в миналото, само че не в този момент, както се споделя в една известна ария. Това излиза наяве от план на Закон за изменение и допълнение на Закона за българските персонални документи (ЗБЛД), който е оповестен на уеб страницата за публични съвещания при Министерския съвет.

 

Причината е, че процедурата по оповестената социална поръчка " Проектиране, създаване и ръководство на Система за издаване на български персонални документи потомство 2019 година " към момента не е завършила. Тя бе открита още на 15 август 2018 година, с планирана стойност 238.221 млн. лева без Данък добавена стойност. Поръчката е за " доставка на сензитивно съоръжение и директно обвързваните с това съоръжение чувствителни строителство и услуги ".

Преведено на български, " сензитивното строителство " включва планиране, контрол, градеж за централизирано издаване на български документи за идентичност, системи за сигурност, инфраструктура, здания за потребностите на един Персонализиран център и така нататък

Освен това, поръчката би трябвало да обезпечи доставка на бланки за документи от потомство 2019 година с нови функционалности и отбрани, за документи от вида " паспорт " (1 024 960 броя) и за документи вид " Карта " (2 811 350 бройки).

И най-после, в

плануваните и заделени 238 милиона

са включени още три цени: за доставка и монтаж на съоръжение за планиране и предпечатна подготовка, на профилирано съоръжение за изпитване и надзор на качеството на документите и на техника за надзор и проучване на документи за определяне на фалшификации...

Министерство на вътрешните работи стигна съвсем до края на процедурата, като на 29 април 2020 година комисията за разглеждане, оценка и класиране на постъпилите предложения разгласи решението си. На първо място съгласно критерия " оптимално съответствие качество/цена " бе класирано Обединение " Мюлауер Ай Ди Сървисиз ГмбХ-С&Т ", на второ място - VERIDOS (Веридос ГмбХ). И дефинира за реализатор на публичната поръчка " Мюлауер Ай Ди Сървисиз ГмбХ-С&Т ", в което влизат Muhlbauer ID Services GmbH и С&Т България " ЕООД.

Германската компания Mühlbauer Group, учредена през 1981 година е международен състезател в бранша за сигурност, с 35 индустриални и сервизни местоположения по целия свят. Компанията е профилирана в новаторски решения, фокусирани върху производството, персонализирането и издаването на документи за идентичност, както и цялостни решения за ръководство на границите (MB IDVERSO), позволяващи надеждна идентификация и инспекция на лица и документи.

С&T България ЕООД е дъщерна компания на S&T System Integration & Technology Distribution AG - една от най-бързо разрастващите се австрийски компании в региона на осведомителните технологии. Филиалът й в България се занимава с дистрибуция и продажби на електроника, здравна техника, аналитични, изпитвателни и измервателни уреди, всевъзможен тип компютърни системи и цели системи за електронна обработка на данни.

След решението на конкурсната комисията за класирането през април 2020 година, работата по процедурата като че ли замря и за нея не се чу нищо до края на третия мандат на ГЕРБ през април 2021 година. След това инерцията продължи -

най-вероятно поради политическата рецесия,

довела до серия от изключителни парламентарни избори и ръководство на служебните кабинети.

Дейността по издаването на нови документи с носители за електронна идентификация въпреки всичко продължи, пренасяйки се в полето на законотворчеството. През август 2021 година в закона за българските документи бе основана правна опция персоналните карти да съдържат удостоверения за електронна еднаквост и по този метод да бъдат употребявани като носители на електронен идентификатор по смисъла на Закона за електронната идентификация.

Освен това като  спомагателна мярка за реализиране на всеобща приложимост на електронната идентификация, законът регламентира опцията за запис на удостоверения за електронна еднаквост в документите вид „ паспорт “. Предвидена е също по този начин опция при избрани условия да бъдат издавани паспорти със период на годност от 10 години, както и краткотрайна карта за идентичност, когато са отнети съгласно наредбите на  Наказателно-процесуалния кодекс.

Всички тези разпореждания обаче

към момента си остават единствено на хартия

по една доста елементарна причина - процедурата по оповестената социална поръчка " Проектиране, създаване и ръководство на Система за издаване на български персонални документи потомство 2019 година " към момента не е завършила.

Както е известно от 13 декември 2021 година въпросът за електронната идентификация бе вменен като приоритет на новопоявилото се Министерство на електронното ръководство на България. Ведомството към момента не е дефинитивно разположено в структурата на държавната администрация, а устройственият му устав към момента се намира във фаза " публични съвещания ". Това значи, че чипирането на новите български документи ще се случи в миналото в несигурно бъдеще.

 

Удостоверяваме идентичност с акт за раждане



 

Законопроектът за промени в ЗБДЛ планува удостоверяването на идентичност да става с акт за раждане. Това ще е допустимо при подаване на заявление за издаване на нов документ за идентичност, когато заявителят не може да показа различен документ за идентичност заради загубване, кражба или заличаване.

Шофьорските книжки да не се подменят при промяна на непрекъснатия адрес от едно обитаемо място в друго, само че в една и съща област - това също се планува в плана.

Според вносителите смяната ще улесни жителите при даване на услуги, свързани с издаване на удостоверение за ръководство на моторно транспортно средство. В момента законът планува, че при смяна на непрекъснатия адрес от едно обитаемо място в друго, в период до 30 дни лицето е длъжно да подаде заявление за издаване на нова шофьорска брошура. Анализът на вносителите е открил, че е допустимо да се вкара наложителното подаване на заявление за издаване на нова брошура при смяна на непрекъснатия адрес от обитаемо място в една област в обитаемо място в друга област (т.е. да отпадне задължението за промяна на книжката при смяна на обитаемо място в границите на една област).

Ще бъде изменен и срокът за издаване на свидетелства, сочи планът. През 2021 година в ЗБЛД, бе въведена ускорена услуга за издаване до три работни дни от приемането на заявката. Това е допустимо при замяна на удостоверение за ръководство на моторно транспортно средство заради приключването на периода на годност, при към този момент изминал период на годност, при смяна в данните на лидера, отнасящи се до промяна на фамилия и транслитерация, както и при издаване на препис. Новото предложение е ускорената услуга да се прави и при в началото придобиване на дееспособност за ръководство на МПС; при замяна на книжката заради придобиване на дееспособност за ръководство от нова категория; при възобновяване на дееспособност откакто на  лидера са били отнети контролните точки; и при възобновяване на дееспособност, откакто лидера се е отказал от категории.
Източник: banker.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР