Подготовка за евакуация на МКС заради теч на въздух в руската част
Четиримата членове на задачата Crew-12 на НАСА – двама американски астронавти, френски астронавт и съветски космонавт – са получили указания от центъра към 14:00 ч. българско време да се укрият в кораба Crew Dragon, свързан със станцията, и да облекат скафандрите си като защитна мярка при възможна евакуация.
От НАСА прецизират, че течът е дълготраен проблем, който се следи деликатно, само че през последните дни обстановката се е влошила. Засегнат е така наречен временен тунел на сервизния модул „ Звезда “, в който от известно време се появяват пукнатини и загуба на налягане.
„ Тези пукнатини постоянно са били предмет на съществено внимание. НАСА и „ Роскосмос “ работят по определяне на първопричината, като съветската страна подхваща краткотрайни и частични поправки “, показва представител на американската галактическа организация в обява в обществената мрежа X.
След появяването на нови течове съветската галактическа организация е взела решение да стартира по-мащабна ремонтна интервенция на 5 юни. От НАСА акцентират, че заповедта за подготовка за евакуация е издадена „ от изключителна нерешителност “.
Екипажът на Crew-12 е на борда на Международната галактическа станция от февруари и включва астронавтите Джесика Меир и Джак Хатауей (САЩ), Софи Адено (Европейска галактическа агенция) и съветския космонавт Андрей Федяев. Те организират научни опити и софтуерни проби, ориентирани към бъдещи задачи до Луната и Марс.
От НАСА прецизират, че течът е дълготраен проблем, който се следи деликатно, само че през последните дни обстановката се е влошила. Засегнат е така наречен временен тунел на сервизния модул „ Звезда “, в който от известно време се появяват пукнатини и загуба на налягане.
„ Тези пукнатини постоянно са били предмет на съществено внимание. НАСА и „ Роскосмос “ работят по определяне на първопричината, като съветската страна подхваща краткотрайни и частични поправки “, показва представител на американската галактическа организация в обява в обществената мрежа X.
След появяването на нови течове съветската галактическа организация е взела решение да стартира по-мащабна ремонтна интервенция на 5 юни. От НАСА акцентират, че заповедта за подготовка за евакуация е издадена „ от изключителна нерешителност “.
Екипажът на Crew-12 е на борда на Международната галактическа станция от февруари и включва астронавтите Джесика Меир и Джак Хатауей (САЩ), Софи Адено (Европейска галактическа агенция) и съветския космонавт Андрей Федяев. Те организират научни опити и софтуерни проби, ориентирани към бъдещи задачи до Луната и Марс.
Източник: frognews.bg
КОМЕНТАРИ




